Moscovici: Digitálne spoločnosti musia platiť spravodlivý podiel daní

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. [World Economic Forum / Boris Baldinger]

Členské štáty podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti, dané a clá PIERRA MOSCOVICIHO hazardujú s dôveryhodnosťou čierneho zoznamu daňových rajov. Aj napriek varovaniam z OECD je pripravený predstaviť návrhy digitálnej dane.

Minulý rok ste na tomto fúre povedali, že zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta by do globálneho systému prinieslo viac protekcionizmu a nacionalizmu. Ako hodnotíte jeho prvý rok v Bielom dome?

Je zjavné, že multilateralizmus nepatrí medzi priority jeho administratívy. V obchodnej politike prijali niektoré rozhodnutia týkajúce sa Trans-pacifického partnerstva a Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), ktoré ak nie sú protekcionistické, tak sa minimálne dá povedať, že sa sústreďujú len na ich vlastné záujmy.

Súčasná administratíva tiež odstúpila od Parížskej dohody o boji proti klimatickým zmenám. No a americká daňová reforma by mohla poškodiť prácu, ktorú sme vykonali spoločne s G20 a OECD proti daňovým únikom. Súčasne je v rozpore aj s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Znamená to, že je dnešná americká administratíva izolacionistická a protekcionistická? Úprimne, nemôžeme to takto povedať, pretože naša spolupráca nebola úplne prerušená. Dnes existujú dva pohľady na svet: Trumpov a Európsky.

Trump varoval Úniu pred neférovým obchodom, sľubuje odvetu

ŠPECIÁL / Americký prezident v Davose kritizoval Európsku úniu. V rozhovore pre britskú televíziu sa snažil nakloniť si odchádzajúcich Britov.

Stále však platí, že spolu s USA sme dve najväčšie ekonomiky sveta, preto musíme spolupracovať. My sa o to budeme snažiť, ale musíme zároveň chrániť naše vlastné hodnoty, voľný obchod a multilateralizmus, ako aj náš záväzok bojovať proti klimatickým zmenám a veľkej nerovnosti vo svete.

Priznávam, že so sú súčasným vedením Bieleho domu sú veci trochu zložitejšie. Ale opakujem, nie je o tak, že by sme prešli z raja do pekla. Spojené štáty sú stále naši priatelia, naši spojenci a partneri.  

Americký minister financií Steve Muchin v súvislosti s daňovou reformou vyhlásil, že ju Biely dom už prerokoval s niektorými ministrami v EÚ. Boli zohľadnené európske obavy?

Pred dvomi týždňami som sa o tom rozprával s jeho zástupcom Davidom Malpassom. Dostávame ústen prísľuby, ale stále čakáme na odpovede na naše otázky. Ani na list Európskej komisie sme nedostali žiadnu formálnu odpoveď. Privítali by sme, keby to celé prebehlo omnoho rýchlejšie.

Generálny tajomník OECD Ángel Gurría Európanom odkázal aby krotili svoje nadšenie pre digitálnu daň. Je to ešte na programe dňa?

S OECD sme v tejto záležitosti na jednej lodi. Naša prvá odpoveď ale musí mať medzinárodný charakter. Preto si s OECD vymieňame svoje názory. Očakávame napríklad, že budú schopní jasne definovať, čo znamená pojem digitálna prítomnosť.

V každom prípade ale budeme potrebovať našu vlastnú legislatívu. V marci preto predstavím balíček návrhov na zdaňovanie digitálnej ekonomiky, ktorý bude založený na Spoločnom konsolidovanom daňovom základe z príjmov právnických osôb (CCCTB) a pravdepodobne aj krátkodobé opatrenia, ktoré prinesú nejaké príjmy. Pracujeme na tom, diskutujeme s vládami, ako napríklad s francúzskym ministerstvom financií o ich návrhu zdaňovať firemné obraty.

Davos o probléme daňových únikov: Svet potrebuje nové pravidlá, nie ďalšiu „talkshow“

Bez celosvetovej spolupráce je reforma globálneho daňového systému nemožná. Do čela za spravodlivé zdaňovanie sa musí postaviť Európska únia. 

Nie je to v rozpore s prístupom OECD, dopĺňa to ich návrhy. Ja som vždy podporoval ich snahu, ale oni musia rovnako pochopiť, že my sme politicky integrovaní. Čo sa týka napríklad BEPS (akčný plán proti znižovaniu základu dane a presúvania ziskov), tak my sa vždy budeme snažiť spraviť niečo naviac, chopiť sa vedúcej úlohy a posunúť sa ešte ďalej.

Nehrozí, že to vyústi do daňovej súťaže podobnej tej, ktorú robí USA, akurát trochu iným spôsobom?

Náš prístup nie je protekcionistický, alebo zameraný len na naše záujmy. Je to hlavne o zaručení rovných podmienok pre všetkých. Podľa toho čo dnes vieme, tak efektívna daňová sadzba digitálnych spoločností je 9 percent, zatiaľ čo priemerná daň, ktorú platia ostatné spoločnosti je 23 percent. To je neprijateľné.

V Davose som sa stretol s viacerými zástupcami digitálnych firiem a stretnem sa s nimi aj v Bruseli. Oni chápu, že dnešná situácia nemôže ďalej takto pokračovať. Musia prispievať svojim spravodlivým podielom. To nie je anti-digitálne, je to pro-férové. Biznis môže ísť ruka v ruke so spravodlivosťou.

S kým presne ste sa stretli?

Tu (v Davose) som sa stretol s Googlom. Predtým ako predstavím návrh, sa v nasledujúcich týždňoch chcem stretnúť aj s ostatnými.

Po tom, čo členské štáty vyradili osem jurisdikcií z čiernej listiny daňových rajov, ste ich žiadali aby zverejnili, k čomu sa tieto krajiny zaviazali. Členské štáty to však odmietajú s tým, že by porušili dohodu o mlčanlivosti, ktorú majú s týmito teritóriami. Čo si o tom myslíte?

Vôbec ma to nepresvedčilo a ťažko sa mi tomu verí. Ministri si musia uvedomiť, že tým hazardujú s dôveryhodnosťou celého procesu tvorby zoznamu. Aby sme zaistili vierohodnosť nášho postupu, potrebujeme tri veci: silný proces posudzovania krajín na „šedej listine“, transparentnosť a sankcie. Parlament, médiá, mimovládne organizácie a občania musia poznať záväzky týchto jurisdikcií (aby mohli opustiť čierny zoznam).

Ministri financií nemôžu povedať, že „máme zoznam a hotovo“. Nie! Musia zvýšiť jeho dôveryhodnosť. Preto budem trvať na svojej žiadosti. V Davose som stretol ľudí, ktorí očakávajú, že EÚ prevezme taktovku v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Máme možnosti na to, aby sme to dokázali. Ak sa to nepodarí, tak hlavná časť viny bude na pleciach ministrov, ktorým vyhovuje dnešné „status quo“.

Môžeme v júni očakávať konkrétne návrhy na prehĺbenie eurozóny, alebo aspoň plán spoločného postupu?

Musí sa to stať, teraz je na to ideálna príležitosť. Tá nebude trvať dlho, preto nemôžeme strácať čas.

Samozrejme, potrebujeme silnejšiu, integrovanejšiu a demokratickejšiu eurozónu. Jednotlivé návrhy už sú na stole. Ja som presvedčený, že to dokážeme.

Panama už nie je na čiernej listine daňových rajov EÚ. Komisia sa zaujíma o dôvod

Ministri financií členských krajín EÚ dnes rozhodli o vyradení ôsmich krajín z čiernej listiny daňových rajov EÚ. Slovensko to považuje za dobrý signál. Komisia bude chcieť vedieť, čo dané krajiny sľúbili.

Akonáhle nám Nemecko predstaví novú vládu, budeme musieť až do júna veľmi tvrdo pracovať. Spolu s najdôležitejšími ministrami v Euroskupine a Ecofine už nad tým nejakú dobu premýšľame.

Na moje pozvanie prebehla večera s (nemeckým ministrom financií) Altmaiero, (francúzskym ministrom financií) La Maireom, (španielskym ministrom) de Guindosom (talianskym ministrom) Padoanom a (portugalským ministrom a predsedom Euroskupiny) Centenom. Vidím tam potenciál pre zbližovanie. Nehovorím, že som prehnane optimistický, pretože je pred nami veľa práce, ale môžeme a zároveň musíme to spraviť.

Je súčasťou toho zbližovania aj fiškálna kapacita eurozóny?

Potrebujeme stabilizačný mechanizmus. Potrebujeme nástroje, ktoré nám pomôžu čeliť krízam, dobudovanie bankovej únie a zlepšenie hospodárskeho riadenia eurozóny. Toto sú z môjho pohľadu štyri hlavné výzvy pre eurozónu.