Aj Taliansko zvažuje vytvorenie čiernej listiny daňových rajov

Taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti v Bruseli vyhlásil, že aj keď sa skupina G20 zaviazala, že bude prísne postupovať voči daňovým rajom, Taliansko berie „spravodlivosť“ do vlastných rúk. „Myslím, že nastal čas na to, aby každá krajina reagovala aspoň trošku samostatne. Zvažujeme, že podnikneme kroky na garanciu našej fiškálnej zvrchovanosti.“  

Súčasťou plánovanej legislatívy by malo byť pravidlo, že pokiaľ sa nepreukáže opak – každý fond, ktorý sa bude vyskytovať v daňovom raji, tam vznikol s cieľom vyhnúť sa daňovým povinnostiam. Okrem toho daňoví „podvodníci“, ktorí svoj príjem posielajú na účty do offshorových centier budú trestaní oveľa prísnejšie ako iní neplatiči daní.

Podľa Tremontiho medzi ministrami financií členských krajín EÚ rastie podpora myšlienky zrušiť súčasné pravidlá EÚ garantujúce bankové tajomstvo v snahe zjednodušiť odhaľovanie vyhýbania sa daňových odvodov, ale aj iných finančných zločinov.

Napriek tomu, že pravidlo jednomyseľnosti zabránilo progresu v tejto otázke na európskej úrovni, Tremonti tvrdí, že súčasný legislatívny režim potrebuje zmenu. „Daňové úniky pretrvávajú, pretože tieto peniaze sa môžu ukryť niekde veľmi ďaleko a dokonca to nepriamo umožňujú aj európske zákony,“ tvrdí Tremonti.