Americkí senátori: Digitálna daň EÚ diskriminuje naše spoločnosti

Republikánsky senátor za štát Utah Orrin Hatch. [EPA-EFE/JIM BOURG / POOL]

Zavedenie digitálnej dane, ktorú v novembri predstavila Európska komisia, otvorene podporuje 19 členských štátov. Ostatné krajiny chcú diskusiu o zlučiteľnosti dane z digitálnych služieb s medzinárodnými dohodami.

Zástupcovia amerického senátu vydali minulý týždeň (18. októbra) stanovisko, v ktorom vyjadrili obavu pred zavedením digitálnej dane Európskou úniou. Senátori z Republikánskej aj Demokratickej strany sa obávajú neférového zaobchádzania s americkými spoločnosťami pôsobiacimi v Európe.

„Návrh digitálnej dane (tzv. GAFA, nazvaná podľa štyroch najväčších technologických gigantov Google, Apple, Facebook a Amazon, pozn. red.) bola navrhnutá, aby diskriminovala americké spoločnosti, podkopala medzinárodný systém dohôd o daniach a vytvorila významnú bariéru v transatlantickom obchode,“ tvrdií republikánsky senátor Orrin Hatch v spoločnom vyhlásení s jeho demokratickým kolegom Ronom Waydenom. List je adresovaný predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a šéfovi Komisie Jean-Claudovi Junckerovi.

„Naliehame na Európsku úniu, aby sa vzdala tohto návrhu, aby členské štáty odložili jednostrannú akciu a namiesto toho sa zamerali na spoločné úsilie krajín OECD o vytvorenie konsenzu na novom modeli digitálneho zdanenia,“ píše sa ďalej v liste.

Komisia v marci navrhla zaviesť dočasnú trojpercentnú daň z príjmov veľkých internetových spoločností. V súčasnosti tieto firmy podliehajú zdaneniu iba v krajine, kde majú trvalé sídlo. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu sú s trojpercentnou daňou nespokojní a žiadajú aby bola bližšie piatim percentám.

Na dohodu tlačí Francúzsko

Najväčším zástancom digitálnej dane je Francúzsko. Minister financií Bruno Le Maire v utorok (25. októbra) na stretnutí s europoslancami vyzval k prijatiu opatrení, ktoré otvoria cestu zavedeniu digitálnej dane na celoeurópskej úrovni.

„Je čas rozhodnúť sa, či chceme ukončíť súčasnú situáciu, kedy technologickí giganti platia o 14 percent menej daní ako iné spoločnosti,“ povedal Le Maire. Francúzsky minister počas nedávneho Tatra Summitu na Štrbskom Plese vyjadril vieru, že digitálna daň bude hotová ešte tento rok.

Do opozície voči návrhu Komisie sa v spoločnom stanovisku postavili Írsko, Švédsko, Fínsko a Česká republika, o čom pred dvoma týždňami informovala agentúra Reuters  V správe krajiny volajú po súlade návrhu Komisie s medzinárodnými dohodami a záväzkami, ktorý jej v súčasnosti chýba. Firmám v takomto prípade hrozí dvojité zdanenie.

Digitálna daň bude hotová ešte tento rok

Smernica, ktorá má zaistiť, aby veľké internetové firmy ako Google a Facebook v EÚ platili spravodlivé dane, bude platná, pokým nevznikne celosvetová dohoda na zdaňovaní digitálnej ekonomiky.

„Vzhľadom k možným ďalekosiahlym politickým, ekonomickým a právnym dôsledkom zavedenie dane na úrovni EÚ, ktorá nie je v súlade s daňovými zmluvami, sa domnievame, že je potrebná diskusia o zlučiteľnosti dane z digitálnych služieb s medzinárodnými záväzkami,“ cituje Reuters z dokumentu.

Zavedenie novej dane si podľa spoločného vyhlásenia vyžiada opätovné prerokovanie a v niektorých prípadoch aj ukončenie bilaterálnych daňových dohôd s tretími krajinami.

Česká ministerka financií sa pritom na Štrbskom plese pridala k spoločnému vyhláseniu šéfov rezortov financií krajín V4, v ktorom podporujú skoré prijatie smernice o dani z digitálnych služieb. Prihovárajú sa v ňom aj za prijatie dočasného opatrenia vo forme nepriamej dane z digitálnych služieb.

Rokovania v OECD postupujú pomaly

Naopak, krajiny, ktoré od začiatku neboli veľmi naklonené myšlienke novej digitálnej dane, ako Luxembursko, Holandsko a pobaltské štáty, postupne na vec menia názor. Otvorene jej zavedenie už podporuje 19 členských štátov.

Otázny zostáva postoj Nemecka, ktoré po prvotnej podpore plánu, pod vedením ministra financií Scholza k nemu vyjadrilo niekoľko pripomienok.

„Nemecko je jedna z krajín, ktoré stáli pri zrode tohto projektu,“ povedal Le Maire. „Neviem si predstaviť, že by sa nemecký záväzok tak ľahko rozplynul.

Podľa štátov, ktoré nové pravidlá zdaňovania digitálnej ekonomiky podporujú, ale rokovania na úrovni OECD zatiaľ nepriniesli nijaké výsledky a Únia tak musí konať samostatne.

Únia je na štarte ďalšieho behu na dlhú trať: Komisia predstavila „digitálnu daň“

Súčasťou návrhu Európskej komisie je aj dočasná daň z príjmov z digitálnych aktivít, ktorá by každoročne mohla zvýšiť príjmy rozpočtov členských krajín o 5 miliárd eur. Komisia uisťuje, že jej plán nie je namierený proti konkrétnej spoločnosti alebo krajine. 

OECD má zverejniť svoje odporúčania v oblasti zdaňovania digitálnej ekonomiky o dva roky.

„Nedostatok pokroku v zdanení digitálneho sektoru v rámci OECD ilustruje nutnosť Únie pokročiť v tejto oblasti samostatne,“ vyhlásil na tohtotýždňovom plnárnom zasadnutí Parlamentu poľský europoslanec (EPP) Dariusz Rosati.

Rosati upozorňuje aj na fakt, že jedenásť krajín Únie sa chystá pre zavedenie vlastných foriem digitálnej dane. Členské štáty by ale podľa Rosatiho mali uprednostniť spoločné riešenie.

Doložka o ukončení platnosti

Nespokojnosť severských štátov a Českej republiky sa Le Maire pokúsil stlmiť rozšírením návrhu o doložku o ukončení platnosti európskej dane v momente, keď dôjde k dohode na globálnej úrovni. Návrh už podporil rakúsky minister financií Hartwig Loeger, ktorý ho vidí ako okamžitý pokrok, ktorý ale nevylučuje dohodu na úrovni OECD.

Už v pôvodnom návrhu Komisie sa ráta s dočasnou platnosťou zavedenej dane. Doložka o ukončení platnosti, ale nastavuje konkrétny čas, kedy daň prestane platiť.

Zmeny v daňovej oblasti si vyžadujú jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín. Rakúske predsedníctvo dúfa v dosiahnutie kompromisu do konca roku 2018.

Slovensko už zdaňuje digitálne platformy, chystá sa na internetových gigantov aj kryptomeny

Digitálne platformy, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje služby, sa od 1. januára musia kvôli odvodom registrovať aj u nás. Ministerstvo ale sľubuje aj kroky voči internetovým gigantom ako Google či Facebook a progresívnejšie sa obzerá aj po možnostiach zdaňovania kryptomien ako Bitcoin.