Apple: ako neplatiť dane

Apple, Írsko, daňové úľavy

Komisárka Margrethe Vestagerová, (zdroj: Európska komisia)

Komisia včera zverejnila plný text rozhodnutia v prípade Apple. Obsahuje aj popis schémy, ktorú si technologické firma dohodla s Írskom. Vyšetrovanie vedené komisárkou Margrethe Vestager trvalo štyri mesiace.

130-stranový dokument ukazuje, ako sa Apple dokázal vyhnúť väčšine daní zo zisku. Firma benefitovala z dvoch rozhodnutí írskych daňových úradov z rokov 1991 a 2007, vďaka ktorým jej dve pobočky platili prakticky nulové dane.

Firma využívala svoju korporátnu štruktúru: Apple Sales International a Apple Operations Europe presúvali väčšinu ziskov do „centrály“, ktorá však nevykonávala žiadnu ekonomickú aktivitu.

Firma vďaka tomu dokázala stlačiť daňovú sadzbu zo svojich ziskov v rámci únie na 1 % v roku 2003 a postupne až na 0,005 % v roku 2014.

Apple deklaruje všetky zisky z Európy v Írsku – v ostatných krajinách tak neplatí daň z príjmu. Vyšetrovanie Komisie ukázalo, že tieto peniaze prakticky nezdanil nakoniec ani Dublin.

Štátna pomoc

Komisia vyšetrovala dohody medzi Apple a írskou vládou ako prípad nelegálnej štátnej pomoci. Technologický gigant totiž profitoval z podmienok, ktoré ho zvýhodňovali oproti iným firmám na írskom trhu. Na tomto právnom základe sa rozhodlo nariadiť firme, aby Írsku doplatila 13 miliárd eur.

Brusel však nemá žiadne kompetencie, pokiaľ ide o nastavenie daňových pravidiel. Zavretie dier, vďaka ktorým sa môžu veľké korporácie takmer úplne vyhnúť plateniu daní, je v rukách vlád členských krajín.

„Je to prvý krát, čo bola v Európe zverejnená finančná štruktúra tejto spoločnosti“, povedal predstaviteľ EÚ. „Teraz, keď je táto informácia verejná, je na národných daňových úradoch, aby vyvodili závery, nie na Komisii.“

Apple, USA a Írsko protestujú

Írsko sa proti rozhodnutiu Komisie už dávnejšie odvolalo. Odmieta požadovať doplatenie daní a tvrdí, že Brusel prekročil svoje kompetencie. Apple včera vyhlásil, že sa k odvolaniu Írska pridá.

„Komisia sa pokúša prepísať írske pravidlá pre korporátne dane… a tvrdenie Komisie nie je konzistentné so štátnou suverenitou v oblasti priamych daní“, píše sa v oficiálnom vyhlásení vlády v Dubline.

Argumenty Komisie odmietlo aj americké ministerstvo financií, ktoré sa firmy zastalo.

Komisia však prekročenie kompetencií odmieta: „(T)oto rozhodnutie nie je o daňovej politike, ale o presadení pravidiel štátnej pomoci… Verejné úrady nemôžu dávať firmám neférové výhody.“

Zacielené na ďalších

Komisárka Vestager nedávno v interview pre EurActiv.fr upozornila, že budú nasledovať ďalšie podobné výsledky vyšetrovaní. Najbližšie by sa mali týkať nadnárodných spoločností Amazon a McDonald´s.