Apple začne Írsku vyplácať miliardy eur na daňových nedoplatkoch. Tamojšia vláda s tým stále nesúhlasí

Logo firmy Apple na jednej z predajní vo Washingtone. [EPA-EFE/SHAWN THEW]

Peniaze budú podľa írskej vlády uložené na špeciálnom účte až do skončenia súdneho procesu. V prípade priaznivého rozsudku sa môžu americkej spoločnosti vrátiť.

Írsko sa po niekoľkomesačnom rokovaní konečne dohodlo s internetovou spoločnosťou Apple na podmienkach dohody o vytvorení finančného fondu.

Dublin to oznámil 19 mesiacov potom, ako Európska komisia rozhodla, že daňová dohoda Írska s technologickým gigantom predstavovala nezákonnú štátnu pomoc.

Peniaze budú na účte až do skončenia procesu

Po oficiálnom podpise pod dohodu má vzniknúť špeciálny účet spravovaný treťou stranou, na ktorý bude Apple posielať doplatky na daniach.

Peniaze – dohromady 13 miliárd eur – by na účte mali byť uložené až do skončenia procesu odvolania, uviedol vo vyhlásení írsky rezort financií.

Írsko s rozhodnutím Komisie pôvodne nesúhlasilo a daň odmietlo dodatočne vybrať. Brusel ho preto v októbri žaloval na Súdnom dvore EÚ.

Írsko vyberie od Apple 13 miliárd eur nezaplatených daní

Írska vláda zmenila postoj a od firmy Apple predsa len vyberie dodatočne na daniach 13 miliárd eur. Dohodu so spoločnosťou oznámila v pondelok.

Ak bude odvolací proces, ktorý môže trvať aj päť rokov, úspešný, peniaze sa americkej spoločnosti vrátia. Írsko si chce zabezpečiť nulovú stratu aj v prípade oslabenia mien.

Minister financií Paschal Donohoe však v utorok vyhlásil, že Dublin stále „zásadne nesúhlasí“ s rozhodnutím Európskej komisie. Írsko je napriek tomu podľa jeho slov pripravené „dodržiavať svoje právne záväzky.“

„Ide o najväčší finančný fond tohto druhu, aký bol kedy vytvorený,“ vysvetľoval Donohoe dôvody oneskorenia v procese zriaďovania účtu.

Nepovolená štátna pomoc

Európska komisia spôsobila vrásky na čelách predstaviteľov internetového giganta ešte v roku 2016, keď oznámila, že Apple musí doplatiť 13 miliárd eur na daniach. Írsko podľa Bruselu poskytlo americkej spoločnosti nespravodlivé výhody a nepovolenú štátnu pomoc tak, že mu umožnilo znížiť zaplatené dane.

Európske ústredie firmy Apple sa nachádza práve v Írsku.

Írska vláda však tvrdí, že Apple v rokoch 2004 až 2014 v krajine riadne platil dane a odmieta, že by sa jej od Dublinu dostávalo akéhokoľvek „špeciálneho zaobchádzania“.

Podľa Bruselu však efektívna daňová sadzba z príjmu právnických osôb, ktorú americká spoločnosť ostrovnej krajine platila, bola na úrovni 0,005 percenta. To znamená, že z každého zarobeného miliónu do írskej pokladnice odviedla daň v hodnote 50 eur.