Bankové tajomstvo hýbe rakúskou politickou scénou

Rakúska ministerka financií Maria Fekterová/Zdroj: TASR/AP Photo/Gregers Tycho

Témou dnešného rokovania ministrov financií v Dubline bude otázka rozsiahlejšieho zdieľania informácií v boji proti daňovým únikom. V izolácii sa môže ocitnúť Rakúsko, ktoré odmieta poskytovať dáta o bankových vkladoch.

Okrem smernice o daniach z úspor budú ministri diskutovať aj o udelení mandátu EÚ vyrokovať podobné dohody so Švajčiarskom a inými krajinami mimo Únie.

Celý proces zdržiavali Rakúsko a Luxembursko, avšak Luxemburg svoj postoj minulý mesiac zmenil.

Faymann tlačí na ministerku financií

Rakúska ministerka financií Maria Fekterová však zvyšok vopred upozornila, že Rakúsko sa bude držať bankového tajomstva a že bude „bojovať ako levica“.

Kancelár Werner Faymann však následne uviedol, že krajina je ochotná dohodnúť sa s EÚ na sprístupnení informácií o bankových účtoch cudzincov a blok by mohol začať o podobnom postupe rokovať aj so štátmi mimo Únie.

Počas víkendu svoj tlak na ministerku financií zvýšil vyhlásením, že ak nepodporí smernicu, zakročí. „Ak k tejto dohode o automatickej výmene informácií nedôjde na stretnutí ministrov financií 14. mája, dosiahne sa o týždeň na  summite lídrov, kde budem aj ja,“ povedal pre rakúske bulvárne periodikum Kronen Zeitung 11. mája.

Sociálno-demokratický kancelár svoju stredopravú kolegyňu Fekterovú kritizoval tiež s tým, že Rakúsko podľa neho premárnilo príležitosť vyriešiť túto otázku už pred nejakým časom.

Rakúske banky bankové tajomstvo používajú ako marketingový nástroj. Zahraničné vklady v Rakúsku zároveň nie sú také významné ako napríklad na Cypre či v Luxembursku.

Podľa centrálnej banky majú občania EÚ v rakúskych bankách uložených 35 miliárd eur, čo je desatina z celkového objemu, zatiaľ čo cudzinci 53 miliárd eur. Rakúsko doteraz  v prípade občanov EÚ zrážalo daň z úrokov a anonymne ich posielalo do domovských krajín.

Fekterovej postoj je v jednej línii s jej euroskeptickým postojom, ktorý je populárnym nástrojom na získavanie podpory pred voľbami v októbri.