Bankové tajomstvo má podporu štyroch štátov

Pozadie:

Súčasťou agendy aprílového summitu G20 je aj boj proti daňovým rajom, no Luxembursko, Rakúsko a Švajčiarsko s tradične prísnymi pravidlami o bankovom tajomstve, nie sú členmi skupiny.

Švajčiarsko nedávno urobilo značný ústupok, keď umožnilo UBS banke, aby odhalila identitu okolo troch stoviek svojich amerických klientov, pretože pokuty, ktoré by musela zaplatiť by ohrozili a poškodili celé hospodárstvo krajiny.

Švajčiarsky prezident Hans-Rudolf Merz, ktorý je aj vo funkcii ministra financií, povedal, že treba zabrániť tomu, aby sa Švajčiarsko objavilo na čiernej listine, ktorá vzíde zo summitu G20 hlavne pokiaľ sa nezúčastní rozhovorov. „Cieľom švajčiarskej vlády je zabrániť automatickej výmene informácií, pretože by to mohlo znamenať, že sa vzdáme bankového tajomstva,“ tvrdí Merz.

Komisár pre clá a dane László Kovács medzitým navrhol, aby žiadna krajina EÚ nemohla použiť lokálne bankové tajomstvo na to, aby odmietla žiadosť o výmenu informácií z iných členských krajín.

Organizácia pre spoluprácu a rozvoj OECD, ktorá reprezentuje bohatšie krajiny, má čiernu listinu na ktorej figurujú jurisdikcie, ktoré odmietajú spolupracovať pri snahe o zamedzenie daňových podvodov. Z európskych štátov sú na zozname tri – Andorra, Monako a Lichtenštajnsko.

Otázky:

„Súčasné diskusie sa nanešťastie rozprúdili v rámci organizácií ako napríklad G20, ktorých nie sme súčasťou,“ povedal lichtenštajnský minister pre rozpočet Luc Frieden počas spoločnej tlačovej konferencie spolu so svojimi náprotivkami zo Švajčiarska a Rakúska. „Myslíme si, že je neakceptovateľné, že sme nemali šancu na spoločnú debatu s našimi partnermi z Európy a Ameriky,“ dodal Frieden.

Reagoval aj na iniciatívu ministrov financií EÚ, ktorí požiadali Európsku komisiu, aby sa zamerala na spôsoby, ako zaobchádzať s nespolupracujúcimi daňovými jurisdikciami. „Žiadame, aby sme sa mohli zúčastniť diskusií, kde sa bude hovoriť o kritériách, podľa ktorých sa budú  stanovovať tieto nespolupracujúce krajiny,“ vysvetlil.

Švajčiarsko, Rakúsko a Luxembursko chcú byť integrované do debát o daňových rajoch, aby „našli spôsoby ako udržať bankové tajomstvo, a súčasne otvorili dialóg o tom, ako zlepšiť spoluprácu v boji proti daňovým podvodom,“ dodal.

Česi ako ochrancovia tradície

Nemecko a Francúzsko dlhodobo vyvíjali iniciatívu, aby bolo Švajčiarsko zaradené na čiernu listinu, avšak český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg včera  podporil švajčiarske pravidlo o bankovom tajomstve. Schwanzenberg pre Swiss NZZ am Sonntag povedal, že ľudia by sa nemali snažiť o pokorenie švajčiarskej tradície.

„Isteže niekoľko miliónov eur unikne z jednej alebo druhej štátnej pokladne," cituje týždenník Schwarzenberga, ktorého krajina je teraz na čele Európskej únie (EÚ). "Nezávislosť a tradíciu autonómneho a neutrálneho Švajčiarska však treba hodnotiť vyššie," povedal Schwarzenberg a dodal: "Prečo by sme to mali porušiť za každú cenu?"

Rakúsky minister financií Josef Proell povedal, že bankové tajomstvo nie je zdrojom finančnej krízy. „Budeme mať na pamäti členské krajiny, ktoré tlačia proti a dokonca až za základné európske princípy o slobode podnikania a voľnom pohybe kapitálu,“ povedal Proell.  

(EurActiv / Reuters)