Bankovému tajomstvu v EÚ má byť koniec

Európski lídri sa dohodli na revidovanej smernici o zdaňovaní príjmu z úspor na summite (20. marca 2014) po šiestich rokoch náročných vyjednávaní. Tie do poslednej chvíle blokovala práve Viedeň a Luxemburg.  

Podľa nových pravidiel, ktoré by mali začať platiť v roku 2016, sa rozšíri rozsah informácií, ktoré sa budú automaticky zdieľať medzi finančnými úradmi členských krajín. Časť údajov si vymieňajú  členské štáty medzi sebou už teraz (podľa legislatívy z roku 2005). Medzi zdieľané informácie však v súčasnosti nepatria napríklad údaje o úrokoch z finančných produktov naviazaných na investičné fondy, penzie či úvery.  

Dosiahnutie dohody je „spoločným silným záväzkom v globálnom boji proti daňovým únikom,“ povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

„Dnešok predstavuje obrovský prielom v daňovej politike EÚ a významný krok v našom boji proti daňovým únikom,“ uviedol eurokomisár pre dane Algidras Šemeta po tom, čo dohodu formálne schválili členské krajiny Únie.

"Trvalo to šesť rokov, ale napokon sme dospeli k dohode. Znamená to koniec bankového tajomstva v Európe. Máme silnú pozíciu pri rokovaniach s kľúčovými medzinárodnými finančnými centrami,“ povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Luxembursko a Rakúsko dohodu blokovali kvôli obavám, že zo sprísnenia legislatívy budú ťažiť tzv. bankové raje, ktoré nie sú členmi Únie, vrátane Švajčiarska.

Rokovania so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a ďalšími troma krajinami v tejto oblasti však výrazne pokročili, preto Viedeň a Luxemburg boli ochotné zo svojej pozície ustúpiť a s automatickou výmenou údajov súhlasiť.

"Švajčiarsko a ďalšie štyri krajiny akceptujú, že automatická výmena informácií musí byť v centre vzájomných vzťahov s EÚ v daňovej oblasti," uviedol eurokomisár Šemeta.

Mimovládne organizácie legislatívu podporujú. Národné daňové systémy budú spravodlivejšie a zároveň to pomôže v boji proti daňovým únikom v rozvojových krajinách.

„Dohoda je veľkým krokom v boji proti daňovým únikom. Európske vlády tak budú mať v rukách šek vo výške 850 miliárd eur, ktoré sa každý rok v únii strácajú kvôli daňovým únikom. Budú ho môcť použiť v prospech občanov vo svojej krajine, ale aj v chudobných krajinách,“ uviedla Natalia Alonso EÚ Oxfam pre European Voice.

Na vlastných štandardoch o automatickej výmene daňových informácií pracuje aj OECD. Minulý mesiac sa ministri financií 20 najväčších ekonomík sveta zaviazali k ich implementácii.

(EurActiv/Reuters)