Boj o tabakové prísady pokračuje

Foto: flickr.com (The Library of Congress)

Europoslanci na prvej októbrovej plenárke po septembrovom odklade prijali legislatívny návrh revidovanej tabakovej smernice, o ktorom budú ďalej rokovať s ministrami zdravotníctva členských štátov.

Ak bude schválená, zdravotné výstrahy budú pokrývať 65 % plochy obalov, tzv. slim cigarety budú musieť byť predávané v menej atraktívnych obaloch, a postupne vymiznú príchute ako mentol či vanilka. Cieľom opatrení je znížiť počet fajčiarov a odradiť mladých od toho, aby začali fajčiť.

Smernica sa zaoberá aj otázkou zložiek nevyhnutných na spracovanie tabaku. Niektoré členské štáty majú zoznam povolených prísad, iné zakázaných a tretia skupina má obidva. Snahou je dosiahnuť harmonizovaný prístup. Prísady nevyhnutné na spracovanie tabaku, ako napríklad cukor, síce zakázané nebudú, najprv ich však v limitovaných koncentráciách bude musieť schváliť Európska komisia.

Pestovatelia tabaku sa v pondelok písomne obrátili na britskú labouristickú spravodajkyňu Lindu McAvanovú, ktorá návrh sprevádza legislatívnym procesom. Vyjadrili znepokojenie, že nové opatrenia ohrozujú milióny pracovných miest farmárov nielen v Európe, ale aj Afrike Spojených štátoch a ďalších krajinách a poškodia obchod.

Obavy sa týkajú najmä tabaku burley, ktorého zmes tvoria nielen spracovateľské zložky, ale aj príchute. Bežne ho pestujú v Taliansku, Španielsku, Poľsku, Bulharsku či Španielsku. Burley vo veľkej miere pestujú aj africké krajiny. V prípade Malawi jeho produkcia tvorí 60 % HDP a sektor zamestnáva polovicu populácie. Predstavuje tiež významný dovozný artikel z USA.

Pestovatelia tvrdia, že chápu zákaz atraktívnych prísad ako kofeín či príchutí, ich obavy sa spájajú najmä s dôsledkami schvaľovania technických prísad využívaných pri spracovaní tabaku zo strany Komisie a ich zaraďovania na tzv. pozitívny zoznam (článok 6).

„Hoci tento návrh na prvý pohľad neobmedzuje prísady, kritéria ich pridávania do zoznamu sa technický nedajú splniť, čo teda predstavuje úplný zákaz zložiek,“ píšu pestovatelia. Ako ďalej tvrdia Parlament schválil niečo, čo ani neexistuje a nikto to vopred nevidel vzhľadom na to, že Komisia ešte len začne s tvorením zoznamu. Okrem toho z pozitívneho zoznamu podľa nich zmizli prísady bez detailnej analýzy.

Ako poukazujú mnohé z nich sú bežne používané v potravinách, liekoch či kozmetike. „Zákaz prísad, ktoré pri horení uvoľňujú oxid uhoľnatý je mätúci a nevysvetliteľný vzhľadom na to, že pri horení akejkoľvek látky sa uvoľňuje oxid uhoľnatý. Hoci neveríme, že je to cieľom poslancov, toto ustanovenie môže technicky viesť k celkovému zákazu cigariet a cigár v EÚ,“ tvrdia pestovatelia.

V súčasnosti prebieha tzv. trialóg medzi Parlamentom, Komisiou a Radou s cieľom legislatívu schváliť do konca roka, respektíve do konca mandátu súčasných europoslancov pred voľbami v máji budúceho roka. Pestovatelia preto apelujú, aby bol článok 6 v rámci tohto procesu prehodnotený.