Boj proti nikotínu alebo dymu? Cesty Spojeného kráľovstva a Únie sa rozchádzajú

Stanovisko únijných vedcov neukázalo pozitívny náhľad na elektronické cigarety. [Pexels]

Aj Európska únia, aj jej bývalý člen, chcú doma znižovať počty fajčiarov. Kým Spojené kráľovstvo podporuje ich prechod k elektronickým cigaretám, Únia zdôrazňuje škodlivosť samotného nikotínu. Prístupy sa môžu prvýkrát po brexite dostať do sporu na novembrovom stretnutí WHO.

Bezdymová, beztabaková, alebo beznikotínová budúcnosť. Tieto zdanlivo zameniteľné termíny v skutočnosti označujú odlišné prístupy k boju proti fajčeniu.

Spojené kráľovstvo už niekoľko rokov považuje za hlavného nepriateľa dym, ktorý vzniká pri spaľovaní tabaku v klasických cigaretách. Kto nedokáže so zlozvykom prestať úplne, tomu autority odporúčajú prechod na tie elektronické. Podľa britských vedcov sú totiž až o 95 percent menej škodlivé.

Európska únia zatiaľ tento prístup neprebrala. „Elektronické cigarety sú novými produktmi na únijnom trhu a ešte iba prichádzajú dôkazy o ich potenciálnych rizikách a výhodách. Vieme však, že nikotín je toxická a návyková látka,“ zdôrazňujú pre EURACTIV Slovensko úradníci Komisie.

Na škodlivosť samotného nikotínu, a nie na porovnanie s klasickými cigaretami, sa sústredilo aj nedávne stanovisko Vedeckého výboru pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká (SCHEER).

Poslanci z britského parlamentu teraz vyzývajú vládu, aby „naplno využila brexit“ a presadila svoj prístup na novembrovom stretnutí strán Rámcového dohovoru o kontrole tabaku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO FCTC). Po prvýkrát totiž na tomto fóre vystúpi ako samostatná krajina.

Únia chce „beztabakovú generáciu“, otázne sú fajčiarske alternatívy

V rámci boja s rakovinou chce eurokomisia zjednotiť pravidlá na zdaňovanie nových foriem fajčenia, teda elektronických cigariet a bezdymových tabakových výrobkov. Otázne však je, či ich zaťaží rovnako ako klasické cigarety. Europarlamentný výbor dostáva od odborníkov protichodné odporúčania.

Volajú po znížení financovania

Organizácia dnes nie je prístupu zmierňovania škodlivosti (harm reduction) naklonená, zdôrazňuje najmä návykovosť a škodlivosť samotného nikotínu. Preto podporuje obmedzovanie propagovania všetkých výrobkov, ktoré ho obsahujú, ich používanie vo vnútorných priestoroch a vysoké daňové zaťaženie.

Spojené kráľovstvo už v siedmej správe Public Health England opakuje, že elektronické cigarety sú menej škodlivé ako tie klasické a oproti roku 2018 nachádza aj „silnejšie dôkazy“, že fungujú aj ako pomôcky pri odvykaní od klasického fajčenia.

Podľa štúdie v roku 2017 až 50 tisíc obyvateľov Spojeného kráľovstva prestalo fajčiť cigarety pomocou elektronických cigariet. Dokument tvrdí, že bez takejto pomoci by ich fajčili naďalej.

Štúdia tiež prichádza k záveru, že počet mladých Britov, ktorí „vapujú“ alebo fajčia klasické cigarety sa v posledných rokoch nezvýšil.

Parlamentná skupina pre vapovanie (All Party Parliamentary Group for Vaping) teda chce, aby WHO svoju pozíciu k elektronickým cigaretám zmenilo.

Krajina sa totiž nedávno zaviazala navýšiť svoju podporu tejto organizácie o 30 percent, čím by sa stala jej najväčším štátnym podporovateľom. Podľa poslancov je takéto zvýšenie neprípustné, ak svoj prístup nezmení.

Poslanci vo svojom vyhlásení rámcovali tento krok aj ako pobrexitovú emancipáciu. Na novembrovom stretnutí strán tabakového dohovoru bude Spojeného kráľovstvo vystupovať prvýkrát ako samostatná krajina, „nie ako člen Európskej únie zviazaný spoločnou pozíciou EÚ“.

Znižovanie rizík užívania tabaku: Bude Británia príklad pre kontinentálnu Európu?

Prístup známy ako znižovanie škôd (harm reduction) a jeho uplatnenie pri potláčaní tradičného fajčenia zatiaľ nie je univerzálne akceptovaný. Hoci nie je bez rizík, tie sú podľa zástancov prístupu prevážené prínosmi oslabenia najškodlivejších dopadov fajčenia. 

Vedci hodnotili škodlivosť bez porovnávania

Únia sa dlhodobo snaží aktualizovať svoju smernicu o tabakových výrobkoch z roku 2014 a zahrnúť do spoločných pravidiel aj tie nové.

Naposledy v roku 2018 tento proces skončil oznámením, že nemá dostatok dôkazov na prijatie stanoviska. Členské krajiny tak aj naďalej zdaňujú a regulujú elektronické cigarety a bezdymové tabakové výrobky po svojom.

To sa však môže tento rok zmeniť, keďže Únia v rámci ohláseného Európskeho plánu na boj proti rakovine (BECA) chce pravidlá znovu prehodnotiť. Plán je v stave konzultácie s verejnosťou, ktorá potrvá do 22. júna.

Komisia v rámci diskusií požiadala vedecký výbor o zhodnotenie škodlivosti elektronických cigariet. Na viacerých miestach vyhodnocujú vedci EÚ dôkazy inak ako tí britskí.

Za stredne silné totiž označujú argumenty, podľa ktorých sú elektronické cigarety „bránou k fajčeniu“ pre mladých ľudí. Dôkazy o ich efektívnosti ako pomôcok k odvyknutiu od fajčenia cigariet považujú len za slabé.

Na rozdiel od britských vedcov výbor neskúmal vplyvy v porovnaní s klasickými cigaretami. Hodnotil škodlivosť elektronických cigariet samých o sebe, k čomu našiel „stredne silné, ale rastúce“ dôkazy, najmä pri vplyve na srdcovo-cievny systém.

„Vedecké stanovisko SCHEER poslúži ako základ pre prijímanie rozhodnutí a manažovaní rizík spojených s elektronickými cigaretami,“ uvádzajú pre EURACTIV Slovensko úradníci Komisie.

„Stanovisko SCHEER zdôraznilo vplyvy elektronických cigariet na zdravie a dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú pri začatí fajčenia. Toto stanovisko podporuje doterajší opatrný a preventívny prístup,“ dodávajú.

Štúdia zo Spojeného kráľovstva aj stanovisko únijných vedcov sa venujú elektronickým cigaretám. Sú to zariadenia, ktoré zohrievajú tekutinu obsahujúcu nikotín. Neriešia bezdymové tabakové výrobky, ktoré obsahujú tabak, ale miesto spaľovania ho zohrievajú.

Komisia avizuje plány na reguláciu aj týchto produktov, svojich vedcov však o ich zhodnotenie nepožiadala. Podľa úradníkov Komisie je to preto, že pôvodná smernica z roku 2014 hovorí iba o sledovaní vplyvov elektronických cigariet.

Čínsky bezdymový tabak dorazil k bránam Únie. Ukrajina rokuje o daniach

Východná trasa je pre transport kontrabandu do Únie najdôležitejšia a začiatkom roka sa na nej objavili aj nové tabakové výrobky. Ukrajinský parlament teraz zvažuje, či kvôli tomu okresať dane.

Europoslanci sa nezhodujú na zdaňovaní

Do konca roka sa má k plánom Komisie vyjadriť aj Európsky parlament v rámci Osobitného výboru pre boj s rakovinou (BECA). Jeho taliansky člen Pietro Fiocchi (ECR) pre portál EURACTIV v reakcii na zverejnené stanovisko únijných vedcov povedal: „Pôsobí to na mňa tak, že Komisia je proti diferenciácii medzi tradičným tabakom a produktami so zníženým rizikom.“

Únia podľa neho preto plánuje tieto výrobky aj rovnako regulovať a zdaňovať.  V takomto prípade z jeho pohľadu hrozí nárast počtu fajčiarov tradičných cigariet, viac pašovania, a teda aj škôd na rozpočtoch členských krajín.

Nesúhlasí s ním ďalšia členka výboru, francúzska europoslankyňa Michèle Rivasi (Green/EFA), ktorá v rozhovore pre portál EURACTIV povedala, že aj keď „nepochybne“ ide o produkty, ktoré môžu znížiť riziká, nemali by byť zdaňované menej.

„Pomáhajú redukovať príjem tabaku fajčiarmi, ale tiež sa ukazujú byť bránou k fajčeniu,“ povedala Rivasi. „Zostaňme ostražití,“ dodala.