Británia: Firmy za vyprodukované emisie zaplatia

FOTO TASR/CSIRO

Vo Veľkej Británii budú musieť firmy, ktoré spotrebujú viac ako 6 tis. MWh. energie ročne, platiť tzv. „zelenú daň“ za každú tonu emisií CO2. Táto povinnosť vyplýva z vládnej iniciatívy Carbon Reduction Commitment (CRC), ktorá vstúpila do platnosti od apríla tohto roku. Stredné podniky tak ročne zaplatia v priemere 38 tis. libier, väčšie až do 100 tis.

Lídri spoločností túto schému kritizujú. Vyčítajú jej zložitosť a zbytočnú byrokraciu. „Rozumiem, že pôvodná zložitosť mohla odradiť niektoré organizácie a chcem počuť návrhy, ako ju môžeme v budúcnosti zjednodušiť,“ reagoval podľa denníka Telegraph Greg Barker, britský minister pre energetiku a klimatické zmeny.

Hovorí sa aj o slabej publicite. Väčšina z približne 4 tis. spoločností, ktorých sa „zelená daň“ týka, ani netuší, že sa musia zapojiť alebo vôbec nevedia o existencii CRC, píše Telegraph.

Za prešvihnutie termínu hrozia vysoké sankcie. Ak sa firma nezaregistruje do konca budúceho mesiaca, zaplatí pokutu 5 tis. libier a za každý nasledujúci deň ďalších 500. Táto suma sa môže vyšplhať na maximálne 45 tis. libier.

Registrovať sa musí aj ďalších cca 15 tis. menších spoločností. V budúcnosti sa bude nová daňová povinnosť vzťahovať aj na ne. Ak nedodržia termín registrácie, hrozí im pokuta vo výške 500 libier.