Británia sa chystá na voľby 6. mája

Brown sa dnes (6. apríla) stretne v Buckinghamskom paláci s britskou kráľovnou a požiada ju o rozpustenie parlamentu, prezradil zdroj z labouristickej strany. Ide o formálny proces, ktorý odštartuje začiatok mesiac trvajúcej volebnej kampane pre jedny z najnapínavejších volieb za posledné dve desaťročia.

V súčasnosti podľa prieskumov vedú konzervatívci nad labouristami, ale priepasť medzi oboma stranami sa v poslednom období znižovala. Prieskum ICM v dnešnom čísle britského denníka Guardian naznačuje, že labouristi sú len štyri percentuálne body za konzervatívcami a smerujú k tomu, aby aj naďalej ostali najväčšou stranou, hoci bez väčšiny v parlamente.

Podpora konzervatívcov je nerovnomerne rozdelená v 650-tich volebných obvodoch, čo znamená, že labouristi môžu získať najviac kresiel aj keď sa im nepodarí získať najviac hlasov na národnej úrovni.

Bezvýchodiskové voľby sú však nočnou morou pre finančné trhy, ktoré si vyžadujú jasný výsledok a prísľub zmysluplnej akcie, ktorá pomôže vyriešil rozpočtový schodok krajiny- ten v súčasnosti predstavuje približne 12 percent HDP.

Neúspech oboch hlavných strán by mohol hrať v prospech Liberálnych demokratov, ktorí sa pokúsia si udržať svojich približne 60 kresiel v parlamente.

Ekonomika je stredobodom pozornosti

Predpokladá sa, že ústrednou témou kampane bude to, ako najlepšie vyviesť britskú ekonomiku zo súčasnej  najhoršej krízy v krajine od Druhej svetovej vojny, ktorú bude sprevádzať debata ako najlepšie manažovať verejné služby v týchto neľahkých časoch.

Labouristi tvrdia, že Brown krajinu previedol cez napäté ekonomické časy a predať teraz kormidlo neskúsenej opozícii by ohrozilo zotavovanie sa hospodárstva. „Ľudia tejto krajiny bojovali príliš usilovne, aby dostali Britániu na cestu k zotaveniu sa na to, aby sme teraz niekomu dovolili vziať nás späť na cestu k recesii,“ sú slová, ktoré Brown podľa očakávaní prednesie po svojom návrate z Buckinghamského paláca.

Konzervatívci, ktorých vedie bývalý výkonný riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou David Cameron, už dlho tvrdí, že deficit pokorí silnejšie a rýchlejšie ako labouristi, ale najnovšie sľúbil, že z dane zo mzdy, ktorú plánujú labouristi od roku 2011 zvýšiť, vynechá väčšinu pracovníkov. To vyvolalo potlesk medzi tradičnými podnikateľskými podporovateľmi strany, ale labouristi tvrdia, že plán konzervatívcov nedáva zmysel.

„Bojujeme v týchto voľbách za tých Veľkých zanedbávaných. Mladých, starých, bohatých, chudobných, čiernych, bielych, gayov, heterosexuálov,“ povedal Cameron vo svojom prejave, ktorým chcel ukázať, že jeho strana je viacobsažná.

Odchádzajúci parlament za päť rokov jeho vládnutia, poznačilo mnoho škandálov, následkom ktorých odstúpilo až 150 poslancov. Utrpeli tým všetky tri strany a niektorí analytici preto predpokladajú, že vo voľbách si získajú hlasy aj nezávislí kandidáti. Novinkou, ktorá ešte zintenzívni volebnú kampaň v Británii bude živá televízna debata medzi Brownom, Cameronom a lídrom Liberálnych demokratov Nickom Cleggom.

Britské strany ignorujú sociálne médiá

Britské strany sa pritom podľa tamojších konzultačných spoločností veľmi nezapájajú do podobných kampaní v americkom štýle. Politická kampaň vo Veľkej Británii je pritom oveľa menej „populistická“ ako v Spojených štátoch.

V Británii sa zároveň menej využívajú sociálne médiá ako Facebook či Twitter ako „marketingové nástroje“, a kandidáti ich používajú „takticky a výnimočne,“ tvrdí Vuk Trifkovic z konzultantskej spoločnosti Ovum.

Spojeným štátom sa tak podľa neho darí oveľa lepšie osloviť voličov zo všetkých kútov spoločnosti. Trifkovic preto odporúča: „Politici by mali používať diskusné fóra ako napríklad Twitter na získanie okamžitých reakcií k verejným udalostiam, akými sú televízne politické debaty.“