Briti sa chcú dostať k nepriznaným daniam

Daňový a colný úrad vo Veľkej Británii v uplynulých týždňoch vyhral niekoľko súdnych sporov s bankami z Rakúska, Belgicka, Luxemburska a Normanských ostrovov (mená bánk neboli špecifikované). Súd im nariadil vydať informácie o bankových účtoch britských občanov, informuje o tom portál Tax-News.

Úrad chce teraz požiadať materský špeciálny súd pre daňové otázky (Tax tribunal) o povolenie požiadať všetky banky operujúce v krajine o informácie o zákazníkoch, ktorí sa vyhýbajú daňovým odvodom cez účty v zahraničí.

Po preskúmaní doteraz získaných detailov úrad zistil, že len v rámci jednej inštitúcie malo deväťtisíc Britov offshorové účty. Pokiaľ sa mu podarí prešetriť aj ďalšie banky a donútiť majiteľov účtov k zverejneniu svojich úspor – očakáva, že v najbližšie štyri roky vyzbierajú 500 miliónov libier.

Okrem toho vláda chce zverejniť nové detaily daňovej amnestie Offshore Disclosure Facility. Tú zaviedli v roku 2007. Umožňuje, že dodatočne priznané daňové záväzky budú predmetom pokuty vo výške 10 % nezaplatenej dane. V niektorých prípadoch sú však pokuty minimálne 30 a maximálne 100 %.