Briti sa sťažujú na zložité dane

„Biznis chce daňový systém, ktorý je jasný, istý a konkurencieschopný,“ tvrdí predseda Konfederácie britského priemyslu Martin Broughton, informuje Financial Times. Realita na britských ostrovoch je však podľa neho iná: „To, čo dostávame, je drahé, zložité a nevypočítateľné… takto to nemôže ísť ďalej.“ Svoju kritiku mal predniesť na výročnom stretnutí Konfederácie v Londýne za prítomnosti ministra financií Alistaira Darlinga.

Broughton podopiera svoju kritiku tvrdením, že britská daňová legislatíva je najdlhšia na svete a podlieha najväčšiemu počtu zmien – len v minulom rozpočtovom období to bolo 107 nových technických návrhov.

Štúdia PriceWaterhouseCoopers a Svetovej banky Paying Taxes 2008 pritom priznáva Veľkej Británii slušné ohodnotenie. V celosvetovom rebríčku jednoduchosti platenia daní skončila na 12. mieste  (  Slovensko 122., Nemecko 67., Francúzsko 82.) Na vybavenie všetkých daňových povinnosti stačí, podľa štúdie, len 22 dní. (129 na Slovensku, 65 v Nemecku, 36 vo Francúzsku).

Martin Broughton je však presvedčený, že ak sa niečo nezmení, firmy budú odchádzať z britských ostrovov do krajín „s nižším daňovým zaťažením a menšou administratívnou záťažou.“ Najčastejšou destináciou bude zrejme Írsko. FT informuje, že sa tak nedávno rozhodli už dve veľké spoločnosti. Zlákala ich najmä daň 12,5%. Írsko skončilo v hodnotení PWC a Svetovej banky na 6. mieste. Na spracovanie všetkej daňovej administratívy tam postačuje deväť dní.

CBI vypracovala návrhy na zmeny v britskom daňovom systéme. Mal by sa zjednodušiť a znížiť korporátnu sadzbu zo súčasných 28% na 18% v priebehu ôsmich rokov.

Alistair Darling zriadil pracovnú skupinu na riešenie dlhodobých výziev, ktorým čelí daňová politika. Predsead CBI to víta a vyzýva ministra, aby bol čo najotvorenejší k problémom podnikateľov: „Vo svete mobilného kapitálu a čoraz mobilnejšej pracovnej sily majú firmy i ľudia na výber – môžu sa rozhodnúť nielen kde budú pracovať alebo investovať, ale aj kde budú platiť dane. To je realita, ktorú by vláda nemala ignorovať.“