Briti tvrdo proti daňovým únikom v Lichtenštajnsku

Päť mesiacov po vypuknutí škandálu s tajnými kontami nemeckých milionárov v Lichtenštajnsku sa otvárajú ďalšie vyšetrovania. Britské úrady oznámili, že trestné stíhanie hrozí 300 bohatým Britom, ktorí tiež využívali diskrétne bankové služby kniežactva.

Britské daňové riaditeľstvo predpokladá, že z procesu by mohlo získať späť až 300 miliónov libier nezaplatených daní. Celkovo si britskí milionári „uliali“ do lichtenštajnských bánk miliardu libier. Po odhalení musia zaplatiť nielen daň, ale aj úroky a penále 100% z nezaplatenej sumy. Niektorí sa môžu s úradmi dohodnúť mimosúdne. Iným hrozí až sedem ročné väzenie. Vyšetrovanie sa môže natiahnuť až na tri roky.

„Máme dočinenia s veľmi bohatými ľuďmi, ktorí využili lichtenštajnské bankové tajomnstvo, aby sa vyhli britským daňovým zákonom,“ vyhlásil Paul Franklin, hovorca britského daňového riaditeľstva pre BBC.

Briti získali údaje o neplatičoch, podobne ako Nemci, uplatením bankového pracovníka z Lichtenštajnska. Podľa informácií Sunday Times dostal 100 tisíc libier, ale úrady to nikdy nepotvrdili. Nemecká kontrarozviedka sa naopak netajila tým, že svojmu informátorovi z lichtenštajnskej banky LGT zaplatila 4,2 milióna eur.

Nemci ponúkli citlivé informácie aj ostatným krajinám, ktorých občania by mohli v zoznamoch daňových podvodníkov figurovať. Slovensko prejavilo záujem. Ministerstvo financií aj Daňové riaditeľstvo však tvrdia, že do dnešného dňa neobdržali od Nemecka žiadnu informáciu. Dôvodom je údajne zdĺhavé vyhodnocovanie všetkých údajov, pričom nie je ľahké určiť štátnu príslušnosť niektorých osôb.

Vyšetrovanie sa začalo aj v USA. Odštartovala ho správa pod-komisie senátneho výboru. Stratu na daniach vyčíslila na 100 miliárd amerických dolárov. Švajčiarska UBS a lichtenštajnská LGT umožňovali svojim americkým klientom ukrývať nepriznané peniaze vo vytvorených offshore štruktúrach.