Britské firmy utekajú za lepšími daňami

Tretia najväčšia britská farmaceutická spoločnosť Shire sa rozhodla presunúť svoje sídlo do Írska. Dôvodom sú nižšie dane. Vydavateľstvo United Business Media sa vydalo tou istou cestou. Írska korporátna daň 12,5% je veľkým lákadlom pre čoraz viac britských firiem. Navyše, v Írsku treba na vybavenie všetkej daňovej administratívy len deväť dní. To všetko zaradilo „zelený ostrov“ na prvé miesto v rebríčku jednoduchosti platenia daní v EÚ, ktorý vypracovala spoločnosť PricewaterhouseCoopers a Svetová banka.

Aj keď Británia nasleduje v hodnotení PWC a SB hneď za Írskom, britským firmám to nestačí. Možné presunutie sídla už avizovali aj spoločnosť WPP, reklamná skupina Sira Martina Sorrella, či skupina AstraZeneca.

Situáciu ešte viac zhoršuje návrh britského ministerstva financií, ktorý má odliv korporátnych daní z krajiny zastaviť. Vláda chce obmedziť možnosti britských firiem prelievať svoje zisky do zahraničných pobočiek v krajinách s nižším daňovým zaťažením.

Šéf KPMG Europe John Griffith-Jones vládu varuje, že efekt môže byť presne opačný: „Mali by sa pozrieť na problém firemnou optikou – pravda je taká, že obchod na konci ulice je lacnejší,“ vyhlásil pre FT a narážal pri tom na nižšie írske dane. Vláda totiž môže britským firmám zakázať prelievať zisky, ale nemôže im zakázať presunúť sídlo do iného štátu EÚ.

Pod tlakom udalostí založil minister financií Alistair Darling pracovnú skupinu, ktorá posúdi „dlhodobé výzvy britského daňového systému.“ Sedia v nej aj zástupcovia priemyslu, s ktorými chce Darling diskutovať: „Musíme riešiť narastajúci problém všetkých vlád – ako ochrániť príjmy na čoraz globálnejšom trhu…a zároveň podporovať konkurencieschopnosť našich firiem.“

Richard Lambert, predseda zamestnávateľskej organizácie CBI je tiež členom pracovnej skupiny. Dúfa, že sa nestane iba „diskusným klubom,“ pretože „Británia má vážny problém.“

Ministerský návrh o zdaňovaní zahraničných príjmov bude známy v lete. Vláda sa obáva, že ak ustúpi tlaku podnikateľskej sféry, stratí na daniach približne jednu miliardu libier.