Britský rozpočet bude pamätať na zelenú obnovu

Brown pre britský Independent vyhlásil, že 22. apríla minister financií Alistair Darling predstaví plán budúcoročného štátneho rozpočtu. Jeho súčasťou budú i nástroje na podporu elektromobilov. Pôjde o pilotných projekt, do ktorého bude na začiatok zapojených niekoľko miest, kde sa vytvorí infraštruktúra pre prevádzku automobilov poháňaných na elektrinu.

Premiér tiež naznačil, že budúci rozpočet ponechá istý priestor i pre ďalšie hospodárske stimuly v podobe daňových prázdnin.

„To, čo robíme, nie je len to, že ponúkame reálnu pomoc ľuďom a firmám, ale rovnako i definujeme cestu do budúcnosti,“ doplnil Brown.

Bank of England, britská ceduľová banka, spoločne s niekoľkými expertmi tvrdí, že Brown nemá manévrovací priestor pre veľké programy na podporu hospodárstva, nakoľko minul miliardy na pomoc britským bankám a tiež prišiel o prostriedky v dôsledku zníženia sadzieb DPH.

Počas nasledujúcich 8 rokov by sa malo v Británii vytvoriť 400 tis. tzv. „zelených“ pracovných miest. Vyplýva to z nízkouhlíkovej priemyselnej stratégie, ktorú vláda predstavila uplynulý mesiac. Brown a jeho tím sa v nej rozhodli preferovať zelené projekty.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov by Británia mohla zvýšiť produkciu zelených tovarov o polovicu, čo predstavuje hodnotu 1,5 mld. libier, pokračoval premiér pre Independent. „Toto je hlavná časť nášho plánu obnovy v rozpočte. V rámci obnovy vybudujeme iný typ ekonomiky len ak budeme pripravení investovať do budúcnosti,“ povedal.

Brown očakáva, že opatrenia budú populárne aj v radoch britských voličov. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky by labouristická vláda skončila, ak by sa voľby konali v tomto čase. Podľa britských pravidiel by sa mali voľby uskutočniť najneskôr do polovice budúceho roka.

„Je to nástroj na vytváranie pracovných miest, zlepšenie kvality života a podporu životného prostredia. Chceme, aby želania ľudí boli jeho súčasťou. Lepšia Británia znamená budovať zelenšiu Britániu,“ uzavrel.

EurActiv/Reuters