Brusel bude riešiť škandál s daňovými únikmi

Pozadie:

Škandál s daňovými únikmi vypukol pred dvoma týždňami, keď polícia obvinila šéfa Deutsche Post Klausa Zumwinkela z daňového úniku prostredníctvom lichtenštajnskej banky LGT. Zumwinkel následne rezignoval na svoju funkciu. Nemecké úrady začali preverovať stovky ďalších podozrivých po celej krajine. Vo všetkých prípadoch ide o tajné účty v Lichtenštajnsku, ktoré OECD označila spolu s Monakom a Andorrou za posledné daňové raje v EÚ.

Rovnaké vyšetrovanie už otvorili vo Veľkej Británii, Holandsku, Francúzsku, Španielsku, Grécku, USA, Austrálii a na Novom Zélande. O údaje nemeckej tajnej služby o klientoch lichtenštajnských bánk sa zaujíma aj Česká republika.

Otázky:

Nemecko chce otvoriť otázku sprísnenia európskej legislatívy na zasadnutí ministrov financií EÚ v utorok 4. marca. Problematiku daňových rajov upravuje smernica z roku 2003. Upravuje podmienky výmeny informácií o účtoch občanov EÚ v daňových rajoch. Jej rozsah je však limitovaný, pokrýva iba niektoré typy účtov a obsahuje množstvo legislatívnych dier.

Nemecko navrhuje, aby sa pôsobnosť smernice rozšírila na všetky formy finančných aktív, vrátane kapitálových výnosov. Informáciu priniesol Financial Times. “Prenášame náš tlak na európsku úroveň,” vyhlásil nemecký minister financií Peer Steinbrück pre denník Ruhr Nachrichten.

Nemecko odhaduje objem prostriedkov ukrytých v Lichtenštajnsku na niekoľko stoviek miliónov eúr. Podozriví patria do nemeckej elity top manažérov. Nemeckí predstavitelia ich vyzývajú, aby priznali a zdanili svoje príjmy, pretože inak podkopávajú sociálny rozmer nemeckej ekonomiky.

Kniežactvo už prisľúbilo, že posilní právomoci bankových regulátorov v krajine. Premiér Otmar Hasler dokonca vyhlásil, že rokovania o dosiahnutí “rozumnej” dohody o daňových únikoch s EÚ pokročili. Lichtenštajnsko však stále trvá na tom, že nemecká tajná služba získala údaje o daňových podvodníkoch nelegálne a celú aféru považuje za útok na vlastnú krajinu. Lichtenštajnské úrady už vyšetrujú pracovníka banky LGT, ktorý citlivé informácie bankového tajomstva predal nemeckým úradom za priemyselnú špionáž.

Ministri financií budú na utorkovej schôdzke diskutovať aj o pokračujúcej nestabilite na finančných trhoch a boji proti podvodom s DPH. Ministri eurozóny prediskutujú aj obavy zo silnejúceho eura, ktoré minulý týždeň dosiahlo rekordnú hodnotu proti americkému doláru.