Brusel napadol španielske dane

Krátka správa

Európska komisia začala oficiálne vyšetrovanie španielskeho daňového systému. Ten umožňuje domácim firmám znížiť si dane o časť nákladov na zahraničné investície. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroes to považuje za skrytú formu štátnej pomoci: „Existuje mnoho názorov, že tento systém zvýhodňuje španielske firmy pri kúpe zahraničných spoločností.“

Podľa odhadov mohli španielske firmy pri zahraničných operáciách ušetriť na domácich daniach miliardy eúr. To im prinieslo značné výhody na európskych trhoch ale aj množstvo kritikov. Európska komisia potvrdila, že vyšetrovanie začala na podnet viacerých sťažností. Ozývali sa najmä škótski europoslanci a kritizovali prevzatie britského operátora O2 španielskou Telefonicou, Scottich Power zasa ovládla Iberdrola a prípadov stále pribúda.

Španielska vláda odmieta obvinenia z nekalých praktík a narúšania hospodárskej súťaže na jednotnom trhu: „Vláda to nepovažuje za štátnu pomoc. Ide o daňové úľavy, ktoré sa vzťahujú na všetky španielske firmy bez rozdielu,“ potvrdil pre agentúru AFP hovorca ministra financií. Dodáva, že „korporátne dane nie sú v EÚ harmonizované a krajiny si môžu zvoliť vlastné sadzby a úľavy.“

Nový daňový systém platí v Španielsku od roku 2002. Ak španielska firma kúpi viac ako 5% podiel v zahraničnej spoločnosti, môže si najbližších 20 rokov znižovať daňový základ o časť nákladov na túto akvizíciu.

Ak európske vyšetrovanie potvrdí porušenie hospodárskej súťaže a existenciu nedovolenej štátnej pomoci, Madrid bude musieť od firiem spätne vymáhať ušetrené miliardy na daniach.