Brusel varuje: Aj cirkev musí platiť dane!

Krátka správa

Podľa talianskych médií má Vatikán v krajine zaručené daňové úľavy až do výšky 980 miliónov eúr. Podľa Európskej komisie to môže byť v rozpore s hospodárskou súťažou v únii.  Poukazuje predovšetkým na hotely, kde Vatikán ubytováva pútnikov.  Ich príjmy sú zaťažené len polovičnou sadzbou bežnej korporátnej dane a daň z nehnuteľností neplatia vôbec. Podobné výhody sa podľa talianskych médií vzťahujú na 18 nemocníc, 55 kliník a 250 škôl vo vlastníctve katolíckej cirkvi.

“Cirkev nehľadá moc, nenárokuje si privilégiá, ani ekonomické a sociálne výhody,” vyhlásil podľa portálu EUbusiness Pápež Benedikt XVI. Vatikán je pripravený vzdať sa časti svojich daňových výhod. Jeho predstaviteľ Monsignor Karel Kasteel pre denník La Stampa potvrdil, že “Svätá stolica je pripravená sadnúť si za stôl s talianskou vládou a upraviť daňové otázky v Konkordáte.”

Nie všetci cirkevní predstavitelia sú však rovnako otvorení myšlienke, že by mali prísť o svoje výhody. Kardinál Tarcisio Bertone vyhlásil, že celá debata o zrušení cirkevných daňových výhod “je namierená na zničenie dôveryhodnosti cirkevných inštitúcií.”

Cirkevné daňové privilégiá sú zakotvené v Lateránskej zmluve z roku 1929 medzi Svätou stolicou a Talianskom. Podpisoval ju Benito Mussolini a kardinál Pietro Gasparri. Fašistický režim tak uznal nezávislosť Vatikánskeho štátu a garantoval mu rozsiahle privilégiá, vrátane daňových úľav, ktoré upravujú články 16 a 17 zmluvy.

Cirkev vo svojich vyhláseniach viackrát označila neplatenie daní za nespravodlivosť voči chudobnejším. Samotný pápež Benedikt XVI. má dokonca vydať sociálnu encykliku, kde chce odsúdiť neetickosť daňových špekulácií a existenciu daňových rajov, tvrdí Imrich Gazda v Hospodárskych novinách. Na neopodstatnenosť cirkevných daňových úľav upozorňuje nielen Európska  komisia, ale aj talianski politici z ľavicových a zelených strán.

Od dane sú oslobodené nielen vatikánske nehnuteľnosti, ale aj platy všetkých funkcionárov a zamestnancov Svätej stolice. Napriek tomu sa premiér Romano Prodi rozhodol apelovať práve na cirkev, aby pomohla v krajine zvýšiť výber daní. V rozhovore pre kresťanský týždenník Famiglia cristiana vyhlásil: “Všetci by sme si mali plniť daňovú povinnosť…Prečo keď idem na omšu táto téma, ktorá má silný etický náboj, nie je súčasťou kázne?”

Daňové úľavy platia aj pre cirkev na Slovensku. Vzťahujú sa však len na činnosti, ktoré majú liturgický charakter. V praxi to znamená, že cirkev neplatí dane z vybraných milodarov, príjmov určených priamo na jej činnosť  a  dane z nehnuteľností kde sa vykonáva náboženský kult. Dane zo všetkých komerčných činností, svetských budov a pozemkov platí. Európska komisia namieta voči úľavám len v komerčnej oblasti.