Bulharsko sa snaží zmierniť antifajčiarsky zákon

Zdroj: Flickr

Stredopravá strana GERB, ktorá minulý rok v júli vyhrala voľby tvrdí, že zmiernenie zákona zabráni poškodeniu turistického sektora v ťažkej hospodárskej dobe. Podľa navrhovaných zmien sa malé kaviarne s plochou do 50 m2 môžu rozhodnúť, či fajčenie dovolia alebo nie, kým veľké zariadenia musia vytvoriť oddelené časti pre fajčiarov. Úplný zákaz fajčenia sa vzťahuje na verejnú dopravu, nemocnice, školy, univerzity, kiná a divadlá.

Minulý rok musela podobný krok urobiť aj chorvátska vláda, lebo len štyri mesiace po vstupe zákona do platnosti sa majitelia kaviarní začali sťažovať, že im poškodzuje biznis. Bulharsko je po Grécku druhé v rebríčku členských krajín s najvyšším percentom fajčiarov. Takmer každý tretí Bulhar vo veku 10 až 19 rokov pravidelne fajčí. Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva.

Turizmus tvorí 8 % HDP krajiny s populáciou 7,6 milióna, ktorá je zároveň najchudobnejším štátom Únie. Európsky parlament opakovane presadzoval úplný zákaz fajčenia na pracovisku. Európska komisia chce harmonizovať minimálne dane na tabakové produkty, aby zabránila pašovaniu.