Bundesbank: Za záväzky svojej vlády sú v prvom rade zodpovední občania

Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

„Odvod z majetku korešponduje s princípom národnej zodpovednosti, podľa ktorého sú za záväzky svojej vlády v prvom rade zodpovední občania, až potom sa vyžaduje solidarita iných štátov,“ píše nemecká centrálna banka Bundesbank.

Tento princíp navrhuje po poskytnutí pomoci piatim krajinám eurozóny- Grécku, Írsku, Portugalsku, Španielsku a Cypru a zároveň po intervenciách Európskej centrálnej banky na dlhopisových trhoch v prospech napríklad Talianska, kde je priemerné čisté bohatstvo domácností vyššie ako v Nemecku.

Myšlienkou sa ešte v októbri zaoberal aj Medzinárodný menový fond. Podľa jeho odhadov by na zníženie dlhu krajín eurozóny na úroveň v roku 2007 (teda pred krízou) bola potrebná daň vo výške 10 % pre domácnosti s pozitívnym čistým bohatstvom.

Nemecká centrálna banka však zároveň uvádza, že s odvodom by sa spájalo vážne riziko a jeho implementácia by nebola ľahká. Preto by podľa Bundesbank mal byť uvalený len vo výnimočných prípadoch – ako napríklad v snahe o zabránenie hroziacej štátnej insolventnosti. Ako ďalej uvádza priamo v Nemecku by jej implementáciu nepodporila, pretože by poškodila rast.

Návrh odvodu z majetku prichádza v čase, keď sa opäť špekuluje o udržateľnosti gréckeho dlhu. Dnes o pokroku v realizácii reforiem krajiny diskutujú ministri financií. Grécky premiér Antonis Samaras vo svojom novoročnom prejave dokonca vyhlásil, že krajina v roku 2014 ukončí záchranný program. MMF však odhaduje, že Grécku tento a budúci rok chýba okolo 11 miliárd eur.

Nemecká centrálna banka pozitívne hodnotí reformy, ktoré podstúpili štáty v kríze, no znepokojujú ju vysoké úrovne dlhu. Ich zníženie považuje za kľúčovú výzvu aj v kontexte zdravotnej prehliadky, ktorej bankový sektor podrobí Európska centrálna banka.

„Úlohou európskej menovej politiky nie je zaistiť solventnosť národných bankových systémov alebo vlád a nemôže nahradiť nevyhnutné hospodárske úpravy či zlepšenie finančného stavu bánk,“ konštatuje Bundesbank.

(EurActiv/Reuters)