Česká daňová reforma sa zadrhla

Minister financií ČR Miroslav Kalousek nechce pokračovať v plánovanej reforme daňového systému a znížiť daň z príjmu fyzických osôb od budúceho roka na 12,5%. Do vlády predložil alternatívny návrh, ktorý predpokladá zachovať súčasnú 15% sadzbu a znížiť len sociálne odvody o jeden percentuálny bod (0,6% nemocenské poistenie a 0,4% poistenie nezamestnanosti). Čistý príjem zamestnanca by sa tak zvýšil o sto korún na každých 10 tisíc korún vymeriavacieho základu.

Vládny kabinet však prerušil rokovanie o Kalouskovom návrhu. Dôvodom je odpor značnej časti koaličných poslancov ODS, ktorí si želajú pokračovať v dohodnutom pláne reformy. Ten predpokladá nielen zníženie sadzby na 12,5% ale zároveň zníženie niektorých odpočítateľných položiek. To by v konečnom dôsledku zvýšilo daňovú povinnosť takmer dvom tretinám zamestnancov.

Kalousek si to uvedomuje a svojím návrhom chcel ochrániť príjmy ľudí s platmi od 10 – 40 tisíc korún. Zároveň chcel zabrániť výpadku v príjmoch štátneho rozpočtu vo výške 35 miliárd korún, ktoré by reforma podľa plánu priniesla, informuje Bloomberg. To si ministerstvo bojujúce s vysokým rozpočtovým deficitom nemôže dovoliť. Kalouskov návrh počítal s výpadkom len 1,7 miliardy korún.

Premiér Mirek Topolánek sa postavil za svojho ministra. Rozkol s poslancami ODS však trvá a bez jeho urovnania sa nepodarí novelu zákona schváliť. Podľa Aktualne.cz je už dnes jasné, že sa zopakuje situácia z roku 2006, keď sa zostavoval rozpočet na ďalší rok podľa ešte neschválených zákonov. Dohoda je totiž v nedohľadne.

Nezhody v súvislosti s plánovaným znižovaním dane z príjmu právnických osôb sa zatiaľ nevyskytli. Súčasných 21% by sa na budúci rok malo znížiť na 20% a v roku 2010 by sadzba mala dosiahnuť konečných 19%.