Česko: Slabá koruna zvýši ceny tabakových výrobkov

Zdroj: TASR/AP/Petar Petrov

Dôvodom je slabší kurz českej koruny, kvôli ktorému Česko neplní sadzby stanovené Európskou úniou. Tie sa totiž uvádzajú v eurách.

Úprava sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov o päť až sedem percent oproti aktuálnemu stavu je podmienkou pre splnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo smernice (Rady EÚ na minimálnu sadzbu dane) a to spôsobom, ktorým sa zároveň predíde ich ďalším zmenám v krátkom časovom odstupe. Uviedlo to Ministerstvo financií ČR vo svojom stanovisku.

Zmena by sa mala do navýšenia ceny na škatuľku cigariet premietnuť v rozmedzí troch až štyroch korún, dodáva ministerstvo

Česko musí splniť smernicu EÚ, ktorá požaduje spotrebnú daň 90 eur na 1000 kusov cigariet od budúceho roku. Slabšia koruna by bez úpravy daňových sadzieb spôsobila, že by ČR svoj záväzok nedodržala a hrozili by jej sankcie.

Štát by mal v porovnaní so súčasnou úpravou – platnou od januára 2014 – získať o 2,8 miliardy korún ročne viac. Tento výpočet však nepočíta s predzásobením.  

Novela predložená ministerstvom navrhuje aj reguláciu predzásobenia a hovorí o zavedení trojmesačnej lehoty pre dopredaj tabakových výrobkov so starými tabakovými nálepkami.

Portál ceskapozice.cz upozorňuje na chybnú stratégiu ministerstva pri spotrebnej dani na tabaku v dôsledku čoho štát prichádza o miliardy korún. Zvýhodňuje totiž dve tretiny trhu s lacnými cigaretami a tiež trh so sypaným tabakom, ktorý v uplynulých rokoch dramaticky narástol.

„Od minulého roka leží na ministerstve financií nový návrh na zvýšenie sadzieb spotrebných daní na tabak. Ten je však ukážkou starého myslenia, pretože vôbec nerieši komplexne žiaden zo súčasných problémov a pod zámienkou záväzkov voči Únii len udržiava doterajší stav neumožňujúci optimálne výnosy ,“ napísal portál ceskapozice.cz.

Ako portál dodáva stačí priblížiť sadzby dane na sypaný tabak cigaretám, zdaňovať všetky cenové kategórie cigariet rovnomernejšie a dôsledne obmedziť možnosť firiem predávať staré produkty ešte mnoho mesiacov po zvýšení dane.