Chorváti zavádzajú „krízovú daň“

Búrlivé reakcie na krok, ktorý oznámila nová chorvátska premiérka v stredu 22. júla, prišili počas jej oficiálnej návštevy v Bruseli.

Kosorová, ktorá sa stala prvou ženskou premiérkou po prekvapivej rezignácii Iva Sanadera, uviedla, že nová krízová daň a vyššia DPH udrží chorvátske verejné financie „nad vodou“ a zabráni prehlbovaniu štátneho dlhu.

Vláda chce zaviesť novú daň už od 1. augusta a odhaduje, že to do štátnej kasy prinesie ďalších 600 miliónov eur. Opatrenie má mať len krátkodobý charakter a s jeho zrušením sa počíta do konca roka 2010.

Prostredníctvom krízovej dane vláda zvýši daň o 3 % zo všetkých mesačných príjmov vyšších ako 3000 kún alebo 490 eur. Okrem tohto sa zvýši DPH z súčasných 22 na 23 %.

Kosorovej kabinet okrem toho zvažuje aj novú daň na luxusné produkty a služby mobilných operátorov.

Hovorca Európskej komisie pre EurActiv povedal, že Kosorová počas návštevy Bruselu v krátkosti informovala José Manuela Barrosa o plánovaných opatreniach s tým, že boj proti kríze je najvyššou prioritou jej vlády. Podľa hovorcu ale nehovorila o detailoch.

Denník Croatian Times píše, že obyvatelia sú rozčarovaní, keďže vládnuca stredo-pravá HDZ (Chorvátska Demokratická Únia) sľúbila v predvolebnej kampani v roku 2007, že nebude zavádzať žiadne nové dane. Denník Javno cituje lídra odborových zväzov, ktorý tvrdí, že opatrenie zníži príjem štátnych zamestnancov o 16 %, čo nemôžu akceptovať.

Líder Strany chorvátskych dôchodcov (HSU), menšieho koaličnýho partner HDZ povedal, že ak dôjde k zníženiu dôchodkov, HSU odíde z vlády. 

Počas návštevy Kosorovej v Bruseli predseda Európskej komisie Barroso naznačil, že EÚ už dáva ruky preč od sporu Chorvátska so Slovinskom, ktorý v súčasnosti blokuje prístupové rokovania Záhrebu. „Domnievame sa, že po šiestich mesiacoch snáh je teraz na dvoch susediacich krajinách, aby našli riešenie“, povedal Barroso. Kosorová plánuje stretnútie so slovinským premiérom Borutom Pahorom, zatiaľ ale nie je jasné, kedy by k tomu malo dôjsť.