Cigarety zdražejú viac, ako sa očakávalo

zdroj: www.creativecommons.org

Krátka správa:

Od 1. januára sa zvýši cena za krabičku najpredávanejších cigariet (50,- Sk) o 10,60 Sk. Je to o 50 halierov viac, ako v novele zákona o spotrebnej dani z tabaku navrhovalo ministerstvo financií. Za krabičku cigariet, ktoré dnes stoja 80,- Sk zaplatia fajčiari o 11,70 Sk viac, čo je nárast o 20 halierov v porovnaní s pôvodným ministerským návrhom. Dôvodom je pozmeňovací návrh predsedu finančného výboru NR SR Jozefa Buriana zo Smeru-SD.

Burianov návrh zvýšil špecifickú zložku spotrebnej dane na úkor percentuálnej. Špecifické zdanenie zvýšil z navrhovaných 1,36 Sk/kus na 1,41 Sk/kus. Percentuálnu časť naopak znížil z 25% z ceny cigariet na 24%.

Ministerstvo financií je so zmenou spokojné. Výsledkom je totiž zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, ktoré plynú najmä z drahších cigariet. Ministerstvo už dávnejšie zaslalo do Bruselu príspevok do verejnej diskusie Európskej komisie o zmenách v spotrebnej dani. Vyplýva z neho, že Bratislava by najradšej videla úplné zrušenie percentuálnej zložky dane a ponechanie len špecifickej časti.

Pri percentuálnom zdaňovaní totiž získavajú výhodu lacnejšie cigarety – nárast percentuálnej zložky je v absolútnych číslach nížší a ich zdražovanie je tak miernejšie ako pri drahších značkách. Fajčiari citliví na cenové relácie tak neprestávajú fajčiť, ale presúvajú sa k lacnejším cigaretám, z ktorých štát vyberie nižšiu daň. Nenapĺňa sa tak ani hlavný cieľ spotrebnej dane – znižovanie spotreby tabaku.

Spotrebná daň z tabaku na najpredávanejšie cigarety (50,- Sk) od 1. 1. 2008:

  • špecifická zložka dane: 1,41 Sk/kus = 26,79 Sk/krabička
  • percentuálna zložka dane: 24% = 14,48 Sk/krabička

Podiel špecifickej zložky na navýšení dane je 65% a percentuálnej 35%. Štruktúru dvojzložkovej spotrebnej dane určuje európska legislatíva. V rámci otvorenej verejnej diskusie o jej zmene sa väčšina firiem a zdravotníckych organizácií vyslovuje za vznik jednej harmonizovanej peňažnej dane (EurActiv 9.10.2007). Tým by sa znížili cenové rozdiely nielen medzi lacnými a drahými cigaretami, ale aj medzi jednotlivými krajinami EÚ. Napriek tomu majú iba štyri krajiny EÚ percentuálnu zložku dane nižšiu ako 23% a 21 krajín túto hranicu prekračuje. Európska komisia má predstaviť návrh na zmenu legislatívy do konca roka 2007.

Zdražovanie sa neprejaví hneď, aj keď zákon bude účinný. Očakáva sa totiž, že predajcovia si koncom roka urobia predzásoby cigariet za staré ceny, ktoré budú predávať v prvých mesiacoch nového roka. Ministerstvo financií očakáva nárast príjmov štátneho rozpočtu v roku 2008 viac ako 1,2 miliardy Sk. Ďalšie zvyšovanie spotrebnej dane v súlade s európskou legislatívou je naplánované na rok 2009.