Čínsky bezdymový tabak dorazil k bránam Únie. Ukrajina rokuje o daniach

Ukážka úkrytu cigariet pašovaných cez hranice s Ukrajinou. [TASR/Milan Kapusta]

Nepreclený tabak marí protifajčiarske snahy Európskej únie. Môže obsahovať viac škodlivín a obchádza aj regulácie. Východná trasa je pre transport kontrabandu do Únie najdôležitejšia a začiatkom roka sa na nej objavili aj nové tabakové výrobky. Ukrajinský parlament teraz zvažuje, či kvôli tomu okresať dane.

Čína je najväčším producentom falšovaných cigariet, ktoré sa dostávajú na európsky trh. Nelegálni producenti majú pritom podľa portálu Unian záujem už aj o „fajčiarske“ inovácie. V úvode roka 2022 sa na ukrajinskom trhu objavili bezdymové tabakové výrobky z Číny.

Pre pašovanie tabaku do Európy je východná hranica najdôležitejšia. Až po nej nasledujú južné prístavy. Slovenskí colníci na hranici s Ukrajinou každoročne zaznamenajú stovky pokusov o nelegálny dovoz spolu až niekoľko miliónov cigariet.

Po novom si na trase na Slovensko, a teda aj do Únie, už musia dávať pozor aj na nové tabakové výrobky, ktoré nepodliehajú reguláciám a oberajú štáty o daňové príjmy. Najmä o tie, ktoré tabak miesto spaľovania zohrievajú.

Niektoré ukrajinské médiá tieto správy spájajú s tohtoročným zvýšením tabakovej dane. Tá na cigarety stúpla o pätinu, bezdymový tabak však zasiahla až 320 percentná nárazová prirážka. „Táto drakonická daň pravdepodobne trh s nelegálnymi výrobkami ešte viac podporí,“ myslí si Lindsey Stroud, analytička americkej Taxpayer Protection Alliance.

Ukrajinský parlament má tento týždeň hlasovať o pozmeňovacom návrhu, ktorý by daň zmiernil. Svetová zdravotnícka organizácia však poukazuje na to, že nový zákon iba dorovnal zaťaženie bezdymových tabakových výrobkov a cigariet. Odporúča vyššiu sadzbu ponechať a vďaka peniazom v rozpočte zlepšiť kontroly.

Východná hranica EÚ: Nelegálny obchod s tabakom a jeho dopady

Prísne strážená schengenská hranica nie je celkom odolná voči aktivitám organizovaného zločinu. Má mnoho podôb a ekonomických či bezpečnostných dôsledkov, na ktoré sa EÚ snaží reagovať.

Čínske náplne sú lacnejšie

Bezdymové výrobky sú krátke náplne s obsahom tabaku, ktoré sa vkladajú do prístrojov na ich zohrievanie. Špecifická časť spotrebnej dane na tieto náplne sa v Ukrajine po novom dorovná minimálnej spotrebnej dani, ktorá platí pri klasických cigaretách.

Niekoľko poslancov ukrajinského parlamentu začiatkom roka znovu otvorilo otázku bremena týchto výrobkov. Na pláne najbližšej plenárnej schôdze je pozmeňovací návrh, ktorý môže byť prijatý už tento týždeň.

V rámci neho sa zvýšenie zmierňuje z 320 percentného na 200 percentné a ďalej sa postupne zvyšuje. Avšak menej, než v rámci dnes platného kalendára. Výbor pri schvaľovaní pozmeňovacieho zákona argumentoval práve hrozbou zavalenia trhu pašovanými náplňami zo zahraničia.

Podľa Oleksandra Yavorskiyho, riaditeľa odboru podnikateľskej súťaže Federácie ukrajinských zamestnávateľov, v prípade ponechania pôvodného 320 percentného navýšenia dorovná objem legálneho predaja týchto výrobkov ten nelegálny.

Ukrajinský profesor ekonómie Valery Vorotin v januári napísal komentár, v ktorom v obchodoch v meste Bila Tserkva ukazuje vystavené čínske náplne do bezdymových tabakových výrobkov značky MC. Tie sa predávajú bez kolku a podľa portálu Ukrainian News sa v krajine zjavili po prvýkrát.

Ukrajinskí colníci ešte v roku 2019 zadržali náplne bez kolkov, tie ale patrili jednej z legálne prítomných značiek na trhu. „V roku 2020 boli objavené a zastavené tri prípady nelegálneho importu systémov na zohrievanie tabaku,“ upresňuje pre EURACTIV Slovensko tlačový odbor ukrajinského colného úradu. Celková cena bola cez 124 tisíc ukrajinských hrivien (zhruba 3 700 eur). Tento rok ešte colníci prípady pašovania týchto výrobkov neevidujú.

EÚ tlačí na Ukrajinu, aby kriminalizovala pašovanie tabaku

Európska únia požaduje, aby Kyjev pritvrdil pri probléme pašovania tabaku a kriminalizoval ho v súlade so záväzkami v dohode o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou, informuje EURACTIV.com

Na fotkách čínskych náplní vidieť cenovku vo výške 52 hrivien, podľa Vorotina sa však dajú cez internet kúpiť aj za 40 hrivien. „Vzhľadom na to, že poslanci urobili čo mohli, aby legálne balíčky stáli okolo 80 hrivien, výhoda nelegálnych je očividná,“ píše Vorotin v komentári. Legálna krabička by toľkoto stála, ak by tabaková spoločnosť presunula celú výšku novej dane na spotrebiteľa.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ale doteraz celkové daňové zaťaženie pri jednej krabičke týchto náplní predstavovalo iba 34 až 36 percent, v porovnaní s 60 percentným zaťažením, ktoré platilo pri podobne drahých cigaretách. Výrobcovia si podľa nich budú môcť novú daň dovoliť zaplatiť aj bez výrazného zvyšovania cien. Efekt na ilegálny trh teda podľa organizácie nebude veľký a zvýšené príjmy v rozpočte sa podľa organizácie budú môcť použiť na financovanie efektívnejších colných kontrol.

Niektorí výrobcovia už potvrdili, že si časť zvýšenia ceny vezmú na seba, ale preto, aby sa „tí, ktorí si zvolili produkty s potenciálom na zmiernenie škodlivosti, nevrátili k cigaretám“.

V súvislosti s otázkou, či je bezdymový tabak naozaj menej škodlivý než klasické cigarety, zatiaľ nie je zhoda. Americká agentúra FDA ho dovolila na trhu v Spojených štátoch propagovať s informáciou, že zohrievanie tabaku miesto jeho pálenia „výrazne znižuje produkciu škodlivých a potenciálne škodlivých chemikálií“. Svetová zdravotnícka organizácia však tvrdí, že tieto výrobky obsahujú chemické látky, ktoré v cigaretovom dyme nie sú a obsah niektorých škodlivých látok je v nich aj vyšší.

Rozdiely v zdanení bezdymových produktov v regióne? Únia pripravuje harmonizáciu

Námietky voči podstatnému zvýšeniu spotrebnej dane z bezdymových tabakových výrobkov na Slovensku v pripomienkovom konaní vzniesli okrem výrobcu aj potravinári, organizácia pacientov aj Únia miest Slovenska.

Sľúbili fixnú sumu dane

Členov ukrajinského parlamentného výboru podľa ekonomického denníka Delu.ua presvedčil aj list od výrobcov. Garantujú v ňom platbu do štátneho rozpočtu vo výške 4,8 miliárd hrivien v roku 2021 a 6,5 až 7,5 miliárd hrivien v roku 2022. S takýmito sumami za spotrebnú daň totiž teraz ráta ukrajinský rozpočet.

V súvislosti s garantovanými platbami dane sú však spory. Estelle P. Dauchy z Kampane pre deti bez tabaku a Pavlo Iavorskyi z Kyjevskej ekonomickej univerzity pre EURACTIV Slovensko potvrdili, že podľa ich výpočtov by príjmy iba za spotrebné dane pri bezdymových tabakových výrobkoch v roku 2021 predstavovali 7,84 miliárd hrivien a v roku 2022 až 29,8 miliárd hrivien. Sľúbená platba dane tabakovou spoločnosťou by tak bola výrazne menšia, než by podľa výskumníkov štátny rozpočet dostal pri terajších sadzbách.

Tí prerátavali už aj predchádzajúci protinávrh biznisu z roku 2020 a oproti ukrajinskému rozpočtu rátajú s tým že popularita týchto výrobkov bude na trhu stúpať. Medzi rokmi 2017 a 2019 sa totiž podľa nich ich používanie zvýšilo viac ako štvornásobne.

Pašovatelia inovujú

Nelegálne fabriky v Číne sú jedným z najväčších dodávateľov falošných cigariet na svete. Správy z Ukrajiny naznačujú, že čínski producenti majú ambíciu preniknúť aj na trh s novými tabakovými produktami. Tie od Slovenska a Európskej únie delí iba jedna hranica, na ktorej nelegálny transport pokračuje aj počas pandémie. Slovenskí colníci tu naposledy vo februári zadržali takmer milión cigariet bez kolkov.

Pašované tabakové produkty predstavujú pre verejné zdravie hrozbu. Vďaka ich cenovej dostupnosti podkopávajú vládne snahy znížiť ich dostupnosť, čo môže viesť k zvýšenému fajčeniu u mladých ľudí. Nemusia mať ani varovania o zdravotných rizikách a môžu mať aj vyšší obsah karcinogénov. Slováci považujú za najväčší problém spojený s pašeráctvom stratu daňových príjmov štátu.