Členské štáty dnes môžu voliť znížené, superznížené, alebo nulové sadzby DPH len pri klasických, tlačených knihách.
Ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok (2. októbra) na zasadnutí v Luxemburgu prijali návrh, ktorý umožní členským štátom Európskej únie stanoviť znížene superznížené alebo nulové daňové sadzby na elektronické knihy a iné elektronické publikácie.
Smernica o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ktorá v súčasnosti upravuje výšku dane z pridanej hodnoty, neumožňuje členským štátom aplikovať zníženú DPH na elektronické publikácie. Táto právna úprava bola prijatá v roku 2006, teda ešte pred masovým rozšírením elektronických kníh a čítačiek u ľudí.
Návrh na možnosť voľby nižších daňových sadzieb pre eknihy predstavila Európska komisia pred dvomi rokmi, smernicu minulý rok už odobril Európsky parlament.
https://twitter.com/EUCouncil/status/1047100033982767104
„Elektronická kniha je kniha. Elektronické noviny sú noviny. Výborné správy pre tlač a kultúru,“ napísal na Twitteri v reakcii na rozhodnutie členských štátov eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici.
Platná európska legislatíva dnes umožňuje krajinám zvoliť nižšie daňové sadzby len u vybraných kategórií produktov. Členské štáty to považujú za príliš zväzujúce a v minulosti sa často dožadovali výnimiek.
V januári preto Komisia prišla tiež s návrhom nových pravidiel DPH, ktoré by členským štátom dali väčšiu voľnosť pri určovaní vlastných daňových sadzieb. Krajiny by mali možnosť určiť znížené, superznížené, či nulové sadzby u väčšiny tovarov a služieb, pokiaľ zaistia, že vážená priemerná sadzba DPH bude najmenej 12 percent.
Zatiaľ platí – nie je kniha ako kniha
Daň z pridanej hodnoty sa medzi tlačovými a elektronickými publikáciami líši od jednej členskej krajiny ku druhej. Minimálna DPH na tlačené výrobky je 5 percent v porovnaní so sadzbou 15 percent na digitálne produkty. Priemerná sadzba pre klasické knihy v EÚ je 7,6 percenta, v prípade e-kníh je to však takmer 20 percent.
V prípade fyzických nosičov, ako sú knihy, noviny alebo periodiká môžu dnes členské štáty zvoliť aj superzníženú sadzbu – to znamená pod 5 percent -, čo viaceré z nich aj využili.
V minulosti na elektronické knihy uplatňovalo Francúzsko zníženú sadzbu (5,5 percenta) a Luxembursko dokonca superzníženú sadzbu (3 percentá). Komisia sa preto obrátila na Súdny dvor EÚ, ktorý v roku 2015 rozhodol, že postup oboch krajín nie je v súlade s platnou európskou legislatívou.
Súdny dvor vtedy navyše rozhodol, že smernica o DPH vylučuje akúkoľvek možnosť uplatnenia zníženej sadzby DPH na „elektronicky poskytnuté služby“.
Medzi kľúčových podporovateľov zmien v oblasti zdaňovania digitálnych publikácií patrí okrem Francúzska aj Rakúsko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ.
„Tento návrh je súčasťou nášho úsilia o modernizáciu DPH pre digitálnu ekonomiku a umožňuje nám držať krok s technologickým pokrokom“, uviedol rakúsky minister financií Hartwig Löger v správe pre médiá. Löger zároveň upozornil, že schválený návrh by sa mohol ukázať ako účinný spôsob boja proti podvodom v oblasti DPH.
Ministri financií sa v Luxemburgu dohodli aj na ďalších štyroch návrhoch v oblasti DPH. Tie pokrývajú presun zásob cez štátne hranice, identifikačné čísla pre zákazníkov pri platbe DPH, spracovanie DPH pri reťazových obchodoch a dôkazy o dodávkach v rámci EÚ.
Rada ministrov pripomenula, že širším účelom týchto úprav je zlepšiť harmonizáciu pri výbere DPH v celej EÚ.