Čítanie v EÚ bude lacnejšie: Členské štáty sa dohodli na znížení DPH na elektronické knihy

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Členské štáty dnes môžu voliť znížené, superznížené, alebo nulové sadzby DPH len pri klasických, tlačených knihách.

Ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok (2. októbra) na zasadnutí v Luxemburgu prijali návrh, ktorý umožní členským štátom Európskej únie stanoviť znížene superznížené alebo nulové daňové sadzby na elektronické knihy a iné elektronické publikácie.

Smernica o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ktorá v  súčasnosti upravuje výšku dane z pridanej hodnoty, neumožňuje členským štátom aplikovať zníženú DPH na elektronické publikácie. Táto právna úprava bola prijatá v roku 2006, teda ešte pred masovým rozšírením elektronických kníh a čítačiek u ľudí.

Návrh na možnosť voľby nižších daňových sadzieb pre eknihy predstavila Európska komisia pred dvomi rokmi, smernicu minulý rok už odobril Európsky parlament.

„Elektronická kniha je kniha. Elektronické noviny sú noviny. Výborné správy pre tlač a kultúru,“ napísal na Twitteri v reakcii na rozhodnutie členských štátov eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici.

Platná európska legislatíva dnes umožňuje krajinám zvoliť nižšie daňové sadzby len u vybraných kategórií produktov. Členské štáty to považujú za príliš zväzujúce a v minulosti sa často dožadovali výnimiek.

V januári preto Komisia prišla tiež s návrhom nových pravidiel DPH, ktoré by členským štátom dali väčšiu voľnosť pri určovaní vlastných daňových sadzieb. Krajiny by mali možnosť určiť znížené, superznížené, či nulové sadzby u väčšiny tovarov a služieb, pokiaľ zaistia, že  vážená priemerná sadzba DPH bude najmenej 12 percent.

Zatiaľ platí – nie je kniha ako kniha

Daň z pridanej hodnoty sa medzi tlačovými a elektronickými publikáciami líši od jednej členskej krajiny ku druhej. Minimálna DPH na tlačené výrobky je 5 percent v porovnaní so sadzbou 15 percent na digitálne produkty. Priemerná sadzba pre klasické knihy v EÚ je 7,6 percenta, v prípade e-kníh je to však takmer 20 percent.

V prípade  fyzických nosičov, ako sú knihy, noviny alebo periodiká môžu dnes členské štáty zvoliť aj superzníženú sadzbu – to znamená pod 5 percent -, čo viaceré z nich aj využili.

V minulosti na elektronické knihy uplatňovalo Francúzsko zníženú sadzbu (5,5 percenta) a Luxembursko dokonca superzníženú sadzbu (3 percentá).  Komisia sa preto obrátila na Súdny dvor EÚ, ktorý v roku 2015 rozhodol, že postup oboch krajín nie je v súlade s platnou európskou legislatívou.

Súdny dvor vtedy navyše rozhodol, že smernica o DPH vylučuje akúkoľvek možnosť uplatnenia zníženej sadzby DPH na „elektronicky poskytnuté služby“.

Superznížená sadzba DPH na Slovensku? Nový návrh Komisie to umožňuje

Európska exekutíva chce stanoviť zoznam tovarov a služieb, u ktorých nemôže klesnúť sadzba DPH pod 15 percent. U zvyšku si budú štáty určovať sazdbu slobodne. Dnešná prax je opačná.

Medzi kľúčových podporovateľov zmien v oblasti zdaňovania digitálnych publikácií patrí okrem Francúzska aj Rakúsko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ.

„Tento návrh je súčasťou nášho úsilia o modernizáciu DPH pre digitálnu ekonomiku a umožňuje nám držať krok s technologickým pokrokom“, uviedol rakúsky minister financií Hartwig Löger v správe pre médiá. Löger zároveň upozornil, že schválený návrh by sa mohol ukázať ako účinný spôsob boja proti podvodom v oblasti DPH.

Ministri financií sa v Luxemburgu dohodli aj na ďalších štyroch návrhoch v oblasti DPH. Tie pokrývajú presun zásob cez štátne hranice, identifikačné čísla pre zákazníkov pri platbe DPH, spracovanie DPH pri reťazových obchodoch a dôkazy o dodávkach v rámci EÚ.

Rada ministrov pripomenula, že širším účelom týchto úprav je zlepšiť harmonizáciu pri výbere DPH v celej EÚ.