Členské štáty chcú odložiť zavedenie digitálnej dane o ďalšie dva roky

Ilustračná fotka. [EPA-EFE/ROMAN PILIPEY]

Ministri financií majú naďalej rozdielne názory na zdaňovanie digitálnej ekonomiky v EÚ. Francúzsko je preto ochotné počkať ďalšie dva roky so zavedením digitálnej dane z príjmov veľkých internetových spoločností.

Plán Európskej únie zdaniť príjmy veľkých internetových firiem, ako sú Google a Facebook, na mieste, kde ich generujú, sa na utorkovom stretnutí ministrov financií EÚ ocitol na pokraji kolapsu. Niektoré vlády ho totiž v podobe, ktorú navrhuje Európska komisia, odmietli. Namiesto toho oznámili vlastné národné iniciatívy.

Podľa marcového návrhu Komisie by mali členské štáty vyberať poplatok vo výške troch percent z digitálnych príjmov veľkých firiem, ktoré sú obvinené z vyhýbania sa daniam tým, že v rámci bloku presmerujú svoje zisky do štátov s nízkymi daňami.

Cieľom plánu je zmena daňových pravidiel, ktoré umožňujú niektorým najväčším svetovým spoločnostiam platiť neobvykle nízke dane z príjmu.

Vyžaduje si však podporu všetkých 28 členských štátov EÚ. A mnohé z nich sú proti vrátane malých krajín s nízkymi korporátnymi daňami, ako je Írsko, ktoré profitovali z toho, že dovolili nadnárodným spoločnostiam zaknihovať na svojom území zisky z predaja služieb v iných štátoch.

Únia je na štarte ďalšieho behu na dlhú trať: Komisia predstavila „digitálnu daň“

Súčasťou návrhu Európskej komisie je aj dočasná daň z príjmov z digitálnych aktivít, ktorá by každoročne mohla zvýšiť príjmy rozpočtov členských krajín o 5 miliárd eur. Komisia uisťuje, že jej plán nie je namierený proti konkrétnej spoločnosti alebo krajine. 

Nemecko chce počkať

Zatiaľ čo nedávno odznela najhoršia kritika za zatvorenými dverami, v utorok mnohí ministri financií EÚ vyjadrili svoje obavy na stretnutí v Bruseli, ktoré bolo vysielané cez internet, takže diskusie boli verejné.

Nemecko, ktoré tento plán pôvodne podporilo, tak prvýkrát vyzvalo na jeho revíziu. Tá by umožnila vyňať z novej dane aktivity spojené s výrobou automobilov. Nemecký minister financií Olaf Scholz tiež uviedol, že daň by sa do leta 2020 nemala uplatňovať.

To by dalo OECD ďalšie dva roky na to, aby priniesla globálnu dohodu na zdaňovaní digitálnej ekonomiky. Jej súčasťou by boli aj Spojené štáty, odkiaľ pochádza najviac digitálnych gigantov.

Členské štáty sa nevedia dohodnúť na digitálnej dani. Rakúsko ju chce do konca roku

Ministri financií EÚ hľadajú kompromisné riešenie zdaňovania veľkých digitálnych firiem ako Facebook či Amazon. Slovensko je “otvorené diskusii” o dočasnej trojpercentnej dani z príjmov internetových gigantov.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý bol dlho hlavným podporovateľom dane, prijal odloženie jej zavedenia do konca roku 2020, čo je veľký ústupok. Povedal však, že EÚ by mala ešte do konca tohto roka dosiahnuť dohodu, aby sa zabránilo tomu, že štáty začnú uplatňovať vlastné dane. To by podľa neho poškodilo jednotný trh EÚ.

Španielsko a Británia už oznámili svoje vlastné národné plány na zdanenie digitálnych firiem. A zopakovali svoj zámer pokračovať v nich bez toho, aby čakali na dohodu EÚ. Aj taliansky minister financií Giovanni Tria povedal, že Rím bude pokračovať sám, ak do konca roka nedôjde k dohode EÚ.

Obavy z americkej odvety

Rakúsko, aktuálne predsednícka krajina EÚ, uviedlo, že urobí posledný pokus o dohodu na schôdzi ministrov financií v decembri.

Ale rozdiely v názoroch sú také hlboké, že sa šance na dohodu značne zúžili. A stále sa nepodarilo vyriešiť veľa technických otázok, upozornil dánsky minister financií Kristian Jensen.

Dodal, že nová daň EÚ bola navrhnutá spôsobom, ktorý by zasiahol väčšinu amerických spoločností, a preto by mohla vyvolať odvetu USA. Okrem prezidenta Donalda Trumpa ju nedávno kritizovala aj skupina amerických senátorov. Európsky návrh je podľa nich namierený predovšetkým na úspešné americké firmy ako Google, Apple či Facebook.

Americkí senátori: Digitálna daň EÚ diskriminuje naše spoločnosti

Zavedenie digitálnej dane, ktorú v novembri predstavila Európska komisia, otvorene podporuje 19 členských štátov. Ostatné krajiny chcú diskusiu o zlučiteľnosti dane z digitálnych služieb s medzinárodnými dohodami. 

Írsky minister financií Paschal Donohoe, ktorý bol dlho proti digitálnej dani, keďže by mohla znížiť tržby v jeho krajine, skonštatoval, že tento poplatok by pre Európu stanovil negatívny precedens. Daň by sa totiž vyberala v štátoch, kde sú spotrebitelia, ktorí platia za internetové služby, a nie tam, kde boli služby „vyprodukované“.

Slovensko sa spolu s ostatnými krajinami Vyšehradskej skupiny pridalo na stranu podporovateľov zavedenia digitálnej dane. V spoločnom vyhláseni zo septembra podporili prijatie dočasného opatrenia vo forme nepriamej dane z digitálnych služieb.

Digitálna daň bude hotová ešte tento rok

Smernica, ktorá má zaistiť, aby veľké internetové firmy ako Google a Facebook v EÚ platili spravodlivé dane, bude platná, pokým nevznikne celosvetová dohoda na zdaňovaní digitálnej ekonomiky.