Daň z finančných transakcií bude

zdroj: flickr, autor: Public Domain Photos

Po Grécku, Portugalsku, Rakúsku, Slovinsku a Belgicku sa Francúzsku a Nemecku včera podarilo získať podporu pre zavedenie dane z finančných transakcií (FTT) aj ďalších štyroch krajín, vrátane Slovenska. Vznikla tak jedenásťčlenná skupina, ktorá v tejto oblasti umožní využiť inštitút posilnenej spolupráce.

Tá umožňuje skupine minimálne deviatich štátov prijať opatrenie na prehlbovanie integrácie, hoci nemá jednomyseľnú podporu. Zvyšok sa však bude môcť kedykoľvek pridať. Odmietavo sa stavia najmä Veľká Británia, Švédsko a Česká republika.

"My sme nakoniec súhlasili a vychádzame z toho, že táto daň je súčasťou procesu ďalšej integrácie," uviedol podľa TASR štátny tajomník ministerstva financií SR Vaziľ Hudák. Ako ďalej dodal, po súhlase Slovenska a Španielska pridalo svoj súhlas aj Estónsko a Taliansko. Vznikla tak dostatočne silná platforma na zavedenie transakčnej dane.

"Hneď ako Európska komisia dostane oficiálne dokumenty zo strany aspoň deviatich z 11 uvedených členských štátov, môže rozbehnúť projekt takzvanej posilnenej spolupráce," reagoval eurokomisár pre daňové záležitosti Algirdas Šemeta.

Hudák zatiaľ nešpecifikoval, čo zavedenie FTT bude pre Slovensko znamenať. Ako v pondelok na schôdzi Výboru NR SR pre európska záležitosti uviedol generálny riaditeľ Sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR Milan Horváth, transakčná daň na Slovensku by nemala mať významný finančný prínos pre štátnu pokladnicu.

Transakcie, ktoré by boli dani podriadené, totiž nie sú na Slovensku príliš časté. Má sa týkať obchodov medzi bankami, finančných derivátov a operácií na peňažnom a devízovom trhu, keď banka obchoduje vo vlastnom mene.

Ako ďalej vysvetlil Hudák Slovensko očakáva, že ak vďaka zavedeniu FTT vznikne nový európsky fond, tak v rámci prerozdeľovania zdrojov budeme ziskoví z hľadiska toho, čo sa vráti na Slovensko.

Podľa Hudáka sa Slovensko k iniciatíve pripojilo aj preto, lebo dúfa, že v budúcnosti bude počet krajín podporujúcich FTT narastať a možno sa rozšíri na všetky členské krajiny EÚ. To by zabránilo presunom finančných transakcií z jednej krajiny EÚ do druhej.

"Vieme, že sú krajiny, ktoré s tým majú veľký problém, napríklad Briti, ktorí sú hrdí na svoj finančný trh, ale dôležité bude, ako sa nastaví táto daň, kde bude usadená na európskej úrovni a ako sa budú získané finančné prostriedky využívať," upozornil Hudák.

Zisky z FTT môžu byť podľa neho použité na posilnenie európskeho rozpočtu, ale aj na vytvorenie fondu na podporu bánk a riešenie ich potenciálnych problémov. A to už môže byť zaujímavé aj pre tie krajiny, ktoré momentálne FTT odmietajú, alebo vyčkávajú, ako sa situácia vyvinie.

"Podľa nastavenia tohto typu dane a používania z toho plynúcich finančných prostriedkov sa budú odvíjať aj stanoviská ďalších štátov k dani z finančných transakcií," dodal Hudák.

(EurActiv/TASR)