Daň z transakcií: Eurosocialisti použijú občiansku iniciatívu

Socialisti a demokrati (S&D) v Európskom parlamente sú pripravení použiť nový mechanizmus pre svoj boj s finančnými špekuláciami, oznámil včera nemecký europoslanec Martin Schulz. Podľa jeho slov skupina použije iniciatívu ak Európska komisia potvrdí, že nepodporuje zavedenie celoeurópskej dane z finančných transakcií.

Vo štvrtok minulý týždeň, nemecký denník Handelsblatt informoval, že komisár pre dane Algirdas Šemeta nie je tomuto naklonený, pretože tvrdí, že transakčná daň povedie k zvýšeniu nákladov pre podnikateľov a vlády.

Nemecko a Francúzsko však naznačili, že by takúto daň podporili. „Dúfam, že pán Barroso zaujme postoj, v každom prípade sa ho opýtam, aký je jeho názor“, povedal Schulz na margo predsedu Európskej komisie, ktorý má na budúci utorok predniesť v Európskom parlamente v Štrasburgu prejav o stave Únie.

 „Napriek Merkelovej (podopre), sa nezdá, že by táto otázka bola naďalej v agende Komisie“, povedal Schulz. Ak sa Barroso rozhodne podržať svojho komisára, Schulz chce spustiť občiansku iniciatívu aby pretlačil daň z finančných transakcií na európskej úrovni. „Som si istý, že vieme získať potrebné podpisy“, povedal.

Na otázku EurActiv, či je férové od veľkej politickej skupiny akou sú socialisti využívať nástroje navrhnuté pre občanov Schulz odpovedal, že politické strany tak ako mimovládne organizácie, asociácie či novinári majú právo použiť tento nástroj.

Pripomenul, že Európsky parlament v súčasnosti nemá právomoc iniciovať novú legislatívu v oblasti daní a práve občianska iniciatíva môže pomôcť preklenúť tento stav.

Na otázku v akom časovom horizonte podľa neho prinesie iniciatíva očakávané výsledky odpovedal, že ECI by mala začať fungovať do konca tohto roka. Kontaktnou osobou pre túto aktivitu v skupine Socialistov a demokratov je maďarská europoslankyňa Zita Gurmai.