Dane Robina Hooda

Úniu trápia rastúce ceny energií. Komisia prehlasuje, že najlepšou reakciou je zvyšovanie energetickej efektívnosti, šetrenie energiou, no európski politici hľadajú bezprostrednejšie riešenia, s rýchlym účinkom.

Taliansko zvýši dane pre veľké korporácie v sektore bankovníctva, poisťovníctva a energetiky. Daň z príjmu sa zvýši z 27,5% na 33%, čo talianskej vláde vynesie 5,7 miliardy eur.

Zvýšenie daní je najkontroverznejšou časťou plánu ministra financií Giulio Tremontiho na stabilizáciu talianskych verejných financií. Príjmy tiež pôjdu na pomoc najslabším sociálnym skupinám, ktorých najviac postihuje nedávny rast cien energií a potravín. Sám Tremonti hovorí o „Dani Robina Hooda“.

O špeciálnom zdanení energetických monopolov sa začína hovoriť aj na Slovensku. Po včerajšom kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva ho naznačil premiér Robert Fico a vyhlásil, že je pripravený ísť s týmito firmami do „konštruktívneho konfliktu“.

Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva vraví, že firma sa zatiaľ nemá k čomu vyjadrovať „nakoľko nebol predstavený žiadny konkrétny návrh dodatočného zdanenia“.

V Taliansku však boli prvé reakcie biznisu odmietavé. Šéf ropnej spoločnosti Eni vyhlásil že ich budú stáť menej ako 500 miliónov eur. Fluvio Conti z Enelu zas hovoril o „veľkom dopade“. „Hovoríme o stovkách miliónov eur, hoci krachovať kvôli tomu nebudeme.“V utorok tento týždeň postoj zmiernil. Dopad plánov Berlusconiho vlády na Enel bude podľa Contiho „obmedzený“ a bude „jednoduché ho absorbovať“. Enel je majoritným akcionárom Slovenských elektrární.

Juraj Kopřiva interpretoval slová Contiho pre EurActiv tak, že v prvom prípade šlo o odkaz politikom a verejnosti, že Enel nesúhlasí s podobnými mimoriadnymi daňami. Druhá poznámka však smerovala akcionárom – že Enel je dostatočne silný na to, aby ľahko absorboval dopady z pohľadu päťročného finančného výhľadu.