Daňová vojna Nemecka a Švajčiarska sa blíži ku koncu

Pozadie:

Nemecký minister financií Peer Steinbrück dlhodobo poukazoval na nezdanené peniaze vo švajčiarskych bankách. Vodou na jeho mlyn sa stala najmä februárová dohoda medzi americkými daňovými orgánmi a švajčiarskou bankou USB, ktorá uvoľnila svoje pravidlá o bankovom tajomstve a poskytla informácie o niekoľkých klientoch z USA. Neskôr v apríli OECD rozdelila krajiny do troch skupín podľa toho, nakoľko spĺňajú jej daňové štandardy. Švajčiarsko sa vtedy objavilo na šedej listine daňových rajov.

Generálny tajomník OECD Angel Gurría poslal list švajčiarskej vláde v ktorej jej vysvetlil, prečo bola krajina zaradená na „šedú listinu“. To vyvolalo obrovskú vlnu protestov zo strany alpskej krajiny. Podľa švajčiarskych predstaviteľov OECD posudzuje Švajčiarsko nespravodlivo. Gurría odmietol všetky obvinenia a upozornil, že si majú uvedomiť, že sa síce zaviazali, že príjmu opatrenia, aby splnili štandardy OECD o výmene daňových informácii, no zatiaľ nemajú žiadnu konkrétnu formálnu dohodu.

Otázky:

Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyvolal niekoľko medzinárodných konfliktov, ktoré súvisia s problematikou daňových rajov, keď si neodpustil kritiku susedných krajín. Berlín minulý týždeň hostil medzinárodnú daňovú konferenciu. Ešte v máji však médiá zaplavili ministrove výroky, že napríklad Luxembursko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a Ouagadougou (hlavné mesto Burkiny Faso) určite dostanú pozvánku, aby sa osobne zodpovedali za svoju daňovú politiku.

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn Steinbückove vyhlásenia označil za arogantné a neprofesionálne na „krčmovej úrovni“. Znepokojenie vyjadrila aj africká krajina Burkina Faso, ktorú doteraz nikto za daňový raj neoznačil. Nešlo však o prvé útoky zo strany nemeckého ministra financií na krajiny s povesťou daňových rajov. Iniciatívu Európy, ktorá chce bojovať proti daňovým rajom prirovnal k boju americkej kavalérie proti indiánom.

Ako informuje Tax-News nemecký minister aj jeho švajčiarsky rezortný kolega a prezident konfederácie Hans-Rudolf Merz počas tlačovej konferencie vyhlásili, že prekonali rozdiely a dospeli ku konštruktívnemu dialógu. Švajčiarsky prezident však neskrýval sklamanie z nedávnych Steinbrückových komentárov, no zdôraznil, že hoci neurobili veľa krokov k zlepšeniu vzťahov medzi krajinami, začali vyjednávať o novej dohode o dvojitom zdanení. Ide o jeden zo záväzkov v snahe dosiahnuť kompatibilitu s daňovými pravidlami OECD. Ďalšie kolo rokovaní by sa malo uskutočniť 13. júla. Švajčiarsko už podobnú zmluvu podpísalo v polovici júna so Spojenými štátmi americkými, čo bolo prvým krokom v procese zbavovania sa reputácie daňového raja.