Daňové mlyny melú pomaly – aj v Lichtenštajnsku

Zdroj: Phillip Ingham, www.creativecommons.org

Lichtenštajnská vláda v stredu prostredníctvom hovorcu oznámila “posilnenie kontrol” v sektore bankovníctva. Súčasťou kroku by mali byť aj dodatočné právomoci pre štátnych finančných regulátorov. Európske kniežatstvo sa podľa hovorcu chce zapojiť do systému výmeny daňových informácií vytvoreného OECD, ale nie v dôsledoku daňového škandálu v Nemecku. Vláda trvá na tom, že načasovanie nemá nič spoločné s finančnými kontrolami nemeckých zákazníkov Lichtenštajnských bánk. Podľa jej hovorcu ide o “náhodu”, uvádza denník Financial Times.

O skutočných dôvodoch rozhodnutia sa kniežatstva možno polemizovať. Niektorí ho pripisujú medzinárodnému tlaku a tlaku OECD, iní naopak tvrdia, že ide o podmienku Bruselu pre rozhovory o pristúpení miništátu k Schengenu. Kniežatstvo však až doteraz odmietalo podpísať akúkoľvek dohodu o výmene bankových informácií a liplo na maximálnej finančnej diskrétnosti. Premiér Otmar Hasler navštívil po prepuknutí škandálov Berlín a kancelárku Angelu Merkelovú, pričom diplomatické zdroje informovali o malej šanci Nemecka presvedčiť svojho suseda.

Prísne bankové tajomstvo, diskrétnosť a nízke dane robia nielen z Lichtenštajnska, ale aj z Monaka a Andorry vyhľadávané finančné raje. Podľa OECD je takéto správanie “pozostatkom minulosti”.

Škandál daňových únikov v Nemecku vypukol minulý týždeň, keď polícia prehľadala dom generálneho riaditeľa Deutsche Post, Klausa Zumwinkela. Po obvinení z daňového úniku približne milión eúr odstúpil z funkcie. V rámci rovnakého finančného šetrenia sa spoločne s Zumwinkelom ocitlo v jednom vreci ďalších 700 členov nemeckej finančnej a podnikateľskej elity. Padlo takmer 1000 rozhodnutí o prehliadkach domov a firiem, aj zahraničných pôsobiacich v Nemecku. Hoci nemecká polícia tvrdí, že razie nie sú zamerané voči zahraničným firmám, ale nemeckým zákazníkom, obraz Lichtenštajnska ako daňového diskrétneho raja je otrasený. Dôvod je prostý: základom vyšetrovania sú zákaznícke údaje ukradnuté z lichtenštajnskej banky LGT, ku ktorým sa dostala nemecká kontrarozviedka (EurActiv 19/02/08).