Daňové podvody pri obchode s emisiami stáli EÚ 5 miliárd eur

Europol zistil, že za osemnásť mesiacov prišli európske rozpočty o päť miliárd eur. Na vine sú podvodníci, ktorých cieľom sa stal európsky systém obchodovania s emisiami. Tí kupovali a importovali emisné povolenky z iných členských krajín EÚ a potom ich predávali domácim záujemcom, pričom im účtovali DPH. Nakoniec zmizli bez odvedenia dane vládam.

„Indície o podozrivých obchodných aktivitách sme zachytili koncom roku 2008, kedy rôzne trhové platfomy zaznamenali bezprecedentný nárast obchodovania s európskymi emisnými povolenkami,“ konštatuje Europol. Európsky policajný úrad odhaduje, že 90 % z celého objemu trhu bolo zneužitých a varuje, že zločinecké skupiny by sa teraz mohli zamerať na plyn a elektrinu.

Francúzsko, Holandsko, Británia a Španielsko už zmenili pravidlá zdaňovania týchto transakcií, aby sa vyhli ďalším stratám. Po prijatí opatrení, aktivita na trhu v spomínaných krajinách klesla o 90 %. Europol už začal s vyšetrovanie v rámci, ktorého plánuje identifikovať a začať s postupom proti kriminálnym štruktúram zapojených do podvodov.