Daňové raje prehlbujú svetovú chudobu

Európska únia je najväčším svetovým donorom rozvojovej pomoci. Na jej území zároveň pôsobia daňové raje, cez ktoré z rozvojových krajín odchádzajú miliardy dolárov. Podľa skupiny ekonómov a akademikov Tax Justice Network (TJN) je na rôznych offshore bankových účtoch sústredených 11,5 bilióna dolárov. Štáty tak strácajú na daňových príjmoch ročne 250 miliárd dolárov. Je to päťkrát viac ako objem peňazí, ktorý OSN v roku 2002 vyčíslila na zabezpečenie Miléniových rozvojových cieľov na zníženie chudoby.

„Londínska City je najväčší daňový raj na svete,“ vyhlásil hovorca TJN, John Christensen. Je presvedčený, že Veľká Británia má najväčší podiel na odlive peňazí z chudobných krajín: „Británia veľmi ochotne láka kapitál z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Londýnska City sa nepýta na jeho zdroj, nerieši, či je produktom zločineckej činnosti alebo sprenevery.“

Vývoz kapitálu do daňových rajov stál Afriku za posledných štyridsať rokov 607 miliárd dolárov, čo je päťkrát viac ako objem rozvojovej pomoci čiernemu kontinentu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Univerzita v Massachusetts.

TJN vyzýva Európsku úniu, aby aby bola aktívnejšia v boji proti daňovým rajom a viac regulovala činnosť finančných spoločností, ktoré neobmedzene prelievajú svetový kapitál. Doterajšiu európsku politiku označila za „mierne schizofrenickú,“ keďže EÚ stojí oficiálne v čele boja proti daňovému dumpingu a je najväčším svetovým donorom rozvojového sveta, ale zároveň toleruje na svojom území najvýznamnejšie daňové raje – londýnsku City, Luxembursko, Kajmanské ostrovy, Isle of Man, Jersey, Guernsey a iné.

Európska komisia aj OECD označili daňovú politiku Isle of Man, autonómneho ostrova pod britskou korunou, za škodlivú. Na ostrove sa uplatňuje nulová korporátna daň pre zahraničné spoločnosti s výnimkou finančných inštitúcií s bankovou licenciou – na tie sa uplatňuje sadzba 10%. TJN žiadala Komisiu, aby ronvnako odsúdila aj ďalšie daňové raje, ako Jersey a Guernsey, ktoré fungujú na rovnakých princípoch.

Výhrady má aj Európsky parlament. Poslanci v roku 2007 apelovali, aby spoločnosti pôsobiace v ťažobnom priemysle zverejňovali svoje účtovníctvo a zaplatené dane v krajinách, kde pôsobia. To by pomohlo znížiť presúvanie ziskov z chudobných rozvojových krajín do daňových rajov.

Európske inštitúcie sa snažia situáciu riešiť, ale ich manévrovací priestor je silne obmedzený. Stephen Stork zodpovedný v EK za daňovú politiku zdôrazňuje, že otázky priamych daní sú výhradne v kompetencii národných štátov.

Od roku 1998 existuje Európsky etický kódex korporátnych daní. Vyžaduje od členských štátov a ich zámorských teritórií, aby nepodporovali existenciu daňových rajov. EÚ sa snaží klauzuly o zákaze škodlivých daňových praktík preniesť aj do zmlúv s tretími krajinami.

Európska dlhová a rozvojová sieť (Eurodad), aliancia organizácií bojujúcich proti chudobe, kritizuje EÚ, Svetovú banku aj MMF, že nie sú v tomto smere dostatočne aktívni.  Prezident SB Robert Zoellick sa už vyjadril, že by rád videl štúdiu o vplyve offshore finančných centier na rozvojové krajiny. Jeho výzva zatiaľ nenašla odozvu.

„Sme sklamaní, že Európska komisia nie je dosť ambiciózna v snahe dosiahnuť zmeny vo finančnom systéme, aby nepoškodzoval rozvojové krajiny. Ak návrhy neprídu od EK, je ťažké si predstaviť, kto iný by sa mal postaviť do čela tohto ťaženia,“ vyhlásil Alex Wilks zo siete Eurodad.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy požiadal vo februári MMF, aby preskúmal možnosť celosvetovej dane na zisky ropných ťažobných spoločností. Informuje o tom agentúra International Press Service. Zároveň dodáva, že daňové raje v Monaku a Andorre Francúzsku neprekážajú.