Daňové raje sa môžu zrútiť pod medzinárodným tlakom

Podľa štúdie Boston Consulting Group sa odhaduje, že v daňových rajoch sa ukrýva 7,3 bilióna, ktoré tam ukladajú ľudia využívajúci daňové úľavy a vyhýbajúci sa vyššiemu odvodovému zaťaženiu doma. Boj proti daňovým rajom sa stal hlavnou témou aj pred nadchádzajúcim summitom skupiny G20, ktorý bude koncom tohto týždňa v Londýne.

Vlády celého sveta prijímajú záchranné plány, ktorými chcú ozdraviť a naštartovať hospodárstvo. Práve pre vysoké fiškálne stimuly sa daňové úniky a raje stali stredobodom pozornosti. OECD vytvorila pomyselnú „čiernu listinu“ nespolupracujúcich jurisdikcií, ktorú chce na londýnskom summite rozšíriť.

Štáty však nálepku daňových rajov odmietajú a tak jedna za druhov prijímajú opatrenia a rozprúdili rokovania s predstaviteľmi OECD a EÚ o väčšej transparentnosti. Poslednou krajinou, ktorá s začala vyjednávať s organizáciou je Monako, ktoré sa koncom minulého týždňa zaviazalo k dodržiavaniu medzinárodných štandárd o výmene daňových informácií. K podobnému kroku pred dvomi týždňami pristúpilo aj Lichtenštajnsko.

Predstavitelia Monackého kniežatstva dúfajú, že opatrenia proti podvodom a ich rozhovory s EÚ by mali byť ukončené do konca roka a dovtedy chcú podpísať aj zmluvy s členskými krajinami o výmene informácií. Dokonca majú ešte vyššie ciele a pred summitom G20 sa zaviazali, že podobné dohody podpíšu aj so štátmi G20, ktoré členmi Európskej únie nie sú.