Daňové úniky – veľký business

“Teraz by už malo byť každému jasné, že neexistuje žiadne bezpečné miesto na ukrytie nezdanených peňazí,” vyhlásil Dave Hartnett, šéf britského daňového a colného úradu (HMRC). Naznačil tak, že jeho úrad mohol mať záujem na tom, aby sa do médií dostali informácie o kupovaní osobných údajov o britských klientoch lichtenštajnských bánk, ktorí sa takto vyhýbajú plateniu daní.

Podľa zverejnených údajov britské orgány zaplatili podstatne menej ako ich nemeckí kolegovia pred týždňom. Dobrý zdroj v jednej z lichtenštajnských bánk dostal 100 tisíc libier (133 tisíc eúr) za informácie, ktoré podliehajú bankovému tajomstvu. Britské úrady výšku sumy nepotvrdili, ani nevyvrátili: “Platby sa uskutočnili… ale tie čísla, ktoré sú v tlači nevyšli od nás,” cituje HMRC portál breitbart.com. Dave Hartnett potvrdil, že “väčšina ľudí, ktorých vyšetrujeme má významné daňové úniky, spolu až 100 miliónov libier.”

V Nemecku sa daňová razia rozpútala už minulý týždeň a tajná služba priznala, že za citlivé informácie z Lichtenštajnska zaplatila 4,2 milióna eúr. Následne sa rozpútala medzinárodná roztržka – lichtenštajnský princ Alois to označil za “útok” voči jeho krajine a šéf švajčiarskej bankovej asociácie Pierre Mirabaud prirovnal takéto postupy k metódam Gestapa.

Nemci sú vo svojom ťažení proti daňovým rajom odhodlaní – minister financií Peer Steinbrueck v rozhovore pre Bild am Sonntag potvrdil, že Berlín uvažuje o “zdanení všetkých finančných transferov do Lichtenštajnska, čo by výrazne skomplikovalo obchodné transakcie.” Berlín predpokladá, že bohatí Nemci majú na tajných lichtenštajnských účtoch ukryté štyri miliardy eúr.

Portál breitbart.com cituje nemenovaného právnika žijúceho v Nemecku, ktorý podobné zámery nemeckej vlády označil za “trápne.” Upozorňuje, že hlavným problémom je komplikovaný nemecký daňový systém, ktorý sa dá jednoducho obchádzať.  “Jediný spôsob, ako niečo dosiahnuť, je medzinárodný bojkot Lichtenštajnska,” dodal.

Za pravdu mu čiastočne dáva aj OECD, ktorá označila Lichtenštajnsko spolu s Andorrou a Monakom za posledné daňové raje v Európe. Zdôrazňuje, že daňové systémy by mali byť jednoduché a prehľadné. V opačnom prípade vzniká “široké spektrum možností – od daňového podvodu, čo je trestný čin, až po daňový únik a krátenie dane, čo môže byť dokonale legálne,” vysvetľuje námestník centra pre daňovú administratívu OECD Grace Perez-Navarro.

Kniežactvo medzitým prisľúbilo, že sprísni bankové kontroly a posilní právomoci štátnych finančných regulátorov. To však neznamená, že bude aj ochotnejšie spolupracovať pri medzinárodnom odhaľovaní daňovej kriminality. Stále trvá na tom, že kupovanie údajov bankového tajomstva je ilegálne. Momentálne vedie vo veci vlastné vyšetrovanie.