Digitálna daň bude hotová ešte tento rok

Ministri financií krajín V4 pri podpise memoranda na Tatra Summite 2018. [Twitter - Peter Kažimír]

Smernica, ktorá má zaistiť, aby veľké internetové firmy ako Google a Facebook v EÚ platili spravodlivé dane, bude platná, pokým nevznikne celosvetová dohoda na zdaňovaní digitálnej ekonomiky.

Ministri financií Vyšehradskej skupiny cez víkend podpísali spoločnú deklaráciu, v ktorej podporili čo najrýchlejšie prijatie smernice EÚ o zavedení dane z digitálnych služieb. Udialo sa tak na siedmom ročníku konferencie Tatra Summit, ktorú organizuje GLOBSEC.

„Uvedomujeme si, že digitalizácia predstavuje najvýznamnejší posun ekonomiky od priemyselnej revolúcie. Daňové zaťaženie tohto odvetvia však úplne neodráža výhody spojené s vývojom moderných technológií“ píše sa v memorande.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý sa takisto zúčastnil rokovaní o digitalizácií ekonomík, na Štrbskom plese vyjadril presvedčenie, že konečné rozhodnutie o zdaňovaní digitálnej ekonomiky hotové do konca roku. „Vlastne o tom nemám žiadne pochyby,“ uviedol pred novinármi Francúz.

„Pracujeme tvrdo na tom, aby zdaňovanie bolo férové, pretože nemôžeme dovoliť, aby najväčšie firmy na svete vytvárali obrovské zisky a nevracali spravodlivý podiel peňazí do ekonomiky,“ pridal sa  šéf nemeckého rezortu financií Olaf Scholz.

Férové zdaňovanie

O zdaňovaní veľkých internetových spoločností, ako Google či Facebook, sa v Európe hovorí už niekoľko rokov. Nový vietor do diskusie priniesla až trojica Francúzov: francúzsky prezident Emmanuel Macron, spomínaný minister Le Maire a nakoniec eurokomisár za Francúzsko Pierre Moscovici.

Pod vedením posledného menovaného Európska komisia pripravila legislatívny návrh digitálnej dane, ktorý v marci naplno odštartoval diskusiu medzi členskými štátmi.

Záväzok dotiahnuť takzvanú „GAFA“ daň (nazvaná podľa štyroch najväčších technologických gigantov Google, Apple, Facebook a Amazon) do konca roku sa dostal aj do francúzsko-nemeckej dohody, podpísanej na jar v nemeckom Mesebergu.

Únia je na štarte ďalšieho behu na dlhú trať: Komisia predstavila „digitálnu daň“

Súčasťou návrhu Európskej komisie je aj dočasná daň z príjmov z digitálnych aktivít, ktorá by každoročne mohla zvýšiť príjmy rozpočtov členských krajín o 5 miliárd eur. Komisia uisťuje, že jej plán nie je namierený proti konkrétnej spoločnosti alebo krajine. 

Podľa marcového návrhu európskej exekutívy by členské štáty mali mať možnosť zdaňovať zisky, ktoré vznikajú na ich území. V súčasnosti internetové firmy platia dane v mieste ich trvalého sídla, ktoré sa spravidla nachádza v členských krajinách s nízkymi firemnými daňami, ako Írsko či Luxembursko.

Po novom ale digitálnym platformám vznikne takzvaná „virtuálna stála prevádzkareň“, ktorá bude zdaniteľná, ak v danej krajine dosiahne príjmy nad sedem miliónov eur, alebo viac ako 100-tisíc užívateľov.  Nové pravidlá tak majú lepšie zohľadniť, kde vzniká pridaná hodnota z digitálnej činnosti a priniesť nové príjmy do štátnych pokladníc krajín EÚ.

Čakanie na zvyšok sveta

Navrhovaná legislatíva sa však neteší podpore všetkých členských krajín EÚ. „Je tu dlhý zoznam krajín, ktoré digitálne zdaňovanie podporujú. A potom je tu veľmi úzky zoznam tých, ktoré sú proti,“ uviedol bez menovania konkrétnych krajín Le Maire. Otvorene sa proti návrhu Komisie niekoľkokrát vyjadrilo Írsko a Luxembursko.

Zavedenie nových pravidiel v oblasti zdaňovania si pritom vyžaduje jednomyseľnú zhodu všetkých členských krajín EÚ, kvôli čomu trvá obvykle veľmi dlho. „Dosiahnuť širokú dohodu v akýchkoľvek daňových otázkach na úrovni Európskej únie nie je práve tá najjednoduchšia vec na svete, čiže to určite potrvá,“ pripomenul pred novinármi minister financií Peter Kažimír.

Aj preto Európska komisia v marci navrhla takisto prechodné riešenie, kým medzi krajinami nevznikne všeobecná zhoda na to, ako zdaňovať spoločnosti ako Google, Apple či Facebook. Ide o dočasnú trojpercentnú daň z príjmov spoločností s celkovými ročnými celosvetovými príjmami vo výške aspoň 750 miliónov eur a príjmami v EÚ vo výške aspoň 50 miliónov eur.

Prijatie dočasného riešenia podporili aj financmajstri V4 vo víkendovej deklarácii. Niektoré členské štáty ale požadujú, aby Únia s rozhodnutím o spôsobe zdaňovania digitálnej ekonomiky počkala na zvyšok sveta, čo v piatok pripomenul aj Kažimír. Nové pravidlá zdaňovania digitálnej ekonomiky, ktoré pripravuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), budú ale podľa Kažimíra hotové najskôr za dva až tri roky.

Členské štáty sa nevedia dohodnúť na digitálnej dani. Rakúsko ju chce do konca roku

Ministri financií EÚ hľadajú kompromisné riešenie zdaňovania veľkých digitálnych firiem ako Facebook či Amazon. Slovensko je “otvorené diskusii” o dočasnej trojpercentnej dani z príjmov internetových gigantov.

Na septembrovom zasadnutí Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) sa ministri financií dohodli, že smernica bude obsahovať klauzulu (sunset clause) o jej automatickom zániku v momente vzniku dohody v OECD.

„Akonáhle budeme mať dohodu na úrovni OECD, nahradíme európske riešenie medzinárodným, tak aby, bolo čo najlepšie,“ vysvetľoval na Tatra Summite dohodnuté kompromisné riešenie francúzsky minister Le Maire.