Dohodu o boji s daňovými únikmi blokuje Luxembursko

Zdroj: Európska rada

Eurokomisár pre dane Algirdas Šemeta je týmto neúspechom sklamaný. Legislatíva o automatickej výmene informácií, ktoré sa majú týkať úrokov z bankových vkladov, umožní vládam „odhaliť a stíhať daňové úniky“, pripomenul eurokomisár.

Luxemburský minister financií Pierre Gramegna uviedol, že nemôže zahlasovať za túto legislatívu a vyzval, aby sa o celej záležitosti rozhodlo na budúci týždeň na summite lídrov EÚ.

„Je to natoľko významná zmena v našej politike, že ju musí prijať a oznámiť náš premiér,“ povedal Gramegna. 

Luxembursko už dlhodobo vyhlasuje, že je ochotné schváliť návrh len v prípade, ak sa k nemu pripoja aj bankové centrá, ktoré nie sú členmi EÚ.  

Rokovania so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a ďalšími troma krajinami v tejto oblasti pokročili. Luxembursku sa tak navyše nepáči, že navrhované pravidlá EÚ sú prísnejšie ako pripravované medzinárodné štandardy.

Nielen Luxembursko, ale aj Rakúsko vyjadrilo obavy, že zo sprísnenia legislatívy EÚ budú ťažiť tzv. bankové raje, ktoré nie sú členmi únie, vrátane Švajčiarska.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble varoval oba štáty, že ďalší odklad reforiem by mohol poškodiť dôveryhodnosť celého európskeho bloku.

Schäuble zároveň naznačil, že na summite budúci týždeň by mohlo Luxembursko zmierniť svoj zamietavý postoj.  

Komisia predložila akčný plán na efektívnejší boj proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam v decembri 2012. Obsahuje široký súbor opatrení, ktoré by mali pomôcť členským štátom chrániť svoje dane a získať späť miliardy eur, na ktoré majú oprávnený nárok.

(EurActiv/TASR)