Dostanú odvody nemeckú vládu pred súd?

Výška odvodov v Nemecku dosahuje 40% hrubej mzdy. Nemecká pracovná sila tak patrí medzi najdrahšie na svete a miestni zamestnávatelia trvajú na znížení odvodového zaťaženia. Ak vláda nevyhovie ich požiadavke, sú odhodlaní ju zažalovať na Ústavnom súde v Karlsruhe. Financial Times cituje šéfa zamestnávateľskej federácie BDA Dietera Hundta. Ten potvrdil, že vláda má ešte čas do konca augusta, potom začnú zamestnávatelia konať.

Problémom je najmä nedávne rozhodnutie ministerstva financií navýšiť platby poistenia v nezamestnanosti o ďalších päť miliárd eur ročne a zvýšiť tak príjmy federálneho rozpočtu. Ministerstvo tak kompenzuje finančný výpadok spôsobený reformou systému – odvody do nezamestnaneckého fondu klesli o polovicu na 3,3%. Zvýšili sa však odvody na zdravotné a nemocenské poistenie.

„Vláda musí zrušiť ilegálne navýšenie odvodov,“ tvrdí Dieter Hundt pre FT. „S týmito zdrojmi by sme mohli znížiť odvody do nezamestnaneckého fondu o 0,6%.“

Hovorca ministerstva financií uznáva právo zamestnávateľov na žalobu, ale je presvedčený, že „nemajú najmenšiu šancu na úspech.“

V Nemecku sa intenzívne diskutuje o téme daní a odvodov. Kresťanskí demokrati chcú v rozpore s názorom svojej kancelárky Angely Merkelovej dane znižovať. Sociálni demokrati chcú zasa znížiť odvodové zaťaženie a výpadok vykryť zvýšením daní pre lepšie zarábajúce vrstvy.