E-cigarety zamotávajú rokovania o tabakovej smernici

Ilustračné foto, Zdroj: TASR

Európska komisia návrh revidovanej smernice o tabakových výrobkoch zverejnila v decembri minulého roka. Mala by priniesť zmeny týkajúce sa najmä vzhľadu balenia cigariet a ich obsahu v snahe znížiť ich atraktivitu najmä medzi mladými ľuďmi.

Členské štáty politickú dohodu dosiahli koncom júna, pričom zdravotné výstrahy by podľa nich mali pokrývať 65 % a nie 75 % ako pôvodne navrhovala európska exekutíva. Atraktívne prímesi ako vanilka či mentol budú postupne zakázané.

V súčasnosti finišujú medziinštitucionálne rokovania o finálnej podobe smernice. Európsky parlament svoju pozíciu prijal začiatkom októbra. V drvivej väčšine bodov sa zhodol s postojom ministrov zdravotníctva. Najväčší rozkol však panuje v otázke regulácie elektronických cigariet.

Pôvodná smernica o tabakových výrobkoch totiž platí od roku 2001. Európska komisia vzhľadom na rozsiahly rozvoj, ktorý odvtedy nastal v tabakovom odvetví, do rozsahu direktívy zaradila aj elektronické cigarety.  Ich regulácia sa totiž v jednotlivých štátoch líši.

Európska exekutíva preto navrhla, aby elektronické cigarety podliehali pravidlám ako liečivá. Malo to platiť pre všetky, čo by obsahovali viac ako 2 mg nikotínu alebo pre výrobky s obsahom nikotínu viac ako 4mg na ml.  K tomuto postoju sa priklonili aj členské štáty, ktoré chceli limity dokonca ešte znížiť.

Podľa europoslancov by mali byť síce regulované, ale režimu ako lieky by mali podliehať len v prípade, že budú predstavené ako prípravky na liečbu a prevenciu chorôb. Ich predaj ľuďom mladším ako 18 rokov by mal byť zakázaný a mali by byť označené zdravotnými varovaniami.

Britské médiá koncom minulého týždňa upozornili na uniknutý kompromisný návrh, ktorý skoncipovala Európska komisia. Podľa neho by elektronické cigarety nesmeli obsahovať viac ako 20 mg na ml. Podľa kritikov má však väčšina predávaných e-cigariet obsah nikotínu v rozmedzí 18 – 24 mg na ml. Znamenalo by to, že veľká časť dostupných výrobkov by bola novou reguláciou zakázaná.

Obrancovia elektronických cigariet poukazujú na to, že by sa tak obmedzil výber pre fajčiarov, ktorí ich využívajú na odvykanie od fajčenia, no potrebujú na to vyššiu dávku nikotínu.

Európska komisia však v uniknutom dokumente tvrdí, že elektronické cigarety predstavujú riziko vstupnej brány k fajčeniu normálnych cigariet. Simulujú totiž fajčiarske správanie a vadí jej, že ich marketing je zacielený na mladých ľudí a nefajčiarov.

Zástancovia e-cigariet poukazujú, že e-cigarety nenormalizujú fajčenie, ale práve naopak, v spoločnosti normalizujú jeho menej škodlivú alternatívu.