Ecofin: Ministrov nenadchol Obamov plán pre banky

Zdroj: Flickr

Európski ministri financií budú dnes na výzvu Holandska, ktoré Obamov plán podporuje, diskutovať o jeho možnom vplyve na Európu. Nemožno však očakávať konsenzus.

Obamova reforma regulácie finančného trhu chce bankám zabrániť v obchodovaní na svoj vlastný účet či investovať do hedžových donov alebo fondov súkromného kapitálu. Okrem toho chce zamedziť vzniku veľkých bankových gigantov, aby už nenastala situácia, kedy by sa daňoví poplatníci stali rukojemníkmi bánk, ktoré by boli príliš veľké na to, aby ich štát nechal bez pomoci klesnúť na dno.

Obchodovanie nie v prospech účtov klientov, ale na vlastných účet je pre banky veľmi výnosné a atraktívne pre investorov na akciových trhoch. Plán prezývaný „Volckerovo pravidlo“ podľa bývalého šéfa amerických federálnych rezerv Paula Volckera, ktorý sa podieľal na jeho tvorbe, však narazil na odpor Kongresu.

Spojené štáty svoj postup nekonzultovali s členskými štátmi EÚ, čo ohrozuje proklamovaný globálny postup voči finančnému sektoru. Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko tvrdia, že Európa by nemala kopírovať americký prístup. Banky na starom kontinente pod jednou strechou kombinujú obchodovanie na vlastný účet s komerčným bankovníctvom.

Podľa dokumentu pripraveného pre dnešné stretnutie ministrov financií, členovia síce podporujú snahu o redukovanie rizika vo finančnom systéme, no zdôrazňujú potrebu multilaterálneho prístupu k regulácii finančného trhu.

„Obávame sa, že aplikovanie Volckerovho pravidla nebude konzistentné so súčasnými princípmi vnútorného trhu a univerzálneho bankovníctva,“ uvádza dokument. Obmedzovanie šírky pôsobenia a veľkosti bánk podľa stanoviska vystavuje riziku iné časti finančného systému.

Obama ďalej požaduje, aby banky s viac ako 50 miliardami v aktívach platili poplatok, ktorým by daňovým poplatníkom splácali svoj dlh. To by sa od konca júna vzťahovalo aj na osem európskych bánk.

Európska komisia na adresu Volckerovho plánu vyhlásila, že na vytvorenie stanoviska je príliš vágne, no že v každom prípade obchodovanie na vlastný účet tvorí len veľmi malú časť aktivít bánk.

(EurActiv/Reuters)