EP podporil program proti pašovaniu a falšovaniu

Zdroj: TASR - Policajný zbor

Európsky parlament včera (15. januára 2014) podporil správu o tretej generácii programu Herkules, ktorý sa zameriava na ochranu finančných záujmov EÚ. Autorkou je rumunská liberálna europoslankyňa Monica Macoveiová, ktorá ju zamerala najmä na pašovanie cigariet.

Podľa odhadov členské štáty len v roku 2011 pre pašovanie cigariet na príjmoch z daní stratili 11 miliárd eur. "Tieto peniaze išli do vreciek tých, ktorí riadia organizovaný zločin. Metódy pašovania sa rýchlo vyvíjajú a zjavujú sa aj nové operačné spôsoby," upozornila podľa TASR Macoveiová.

Poukázala na viacero príkladov, ako sa nelegálne cigarety dostávajú na územie EÚ. V roku 2012 posádka ruského nákladného lietadla do Fínska prepašovala štyri milióny cigariet. Spomenula aj pašerácky tunel medzi Užhorodom a slovenským územím, ktorý v v júli 2012 odhalili vyšetrovacie orgány.

Podľa výročnej správy Finančnej správy bolo v roku 2012 na Slovensku zadržaných viac ako 11 miliónov kusov cigariet za viac ako 388 tisíc eur, predstavujúcich finančný únik za viac ako milión eur. 

Program je určený na financovanie nákupu zariadení, ktoré majú pašerákov odhaliť. Ide napríklad o skenery nákladných áut, čítačky kódov na kontajneroch či elektronické sledovacie zariadenia. Rovnako bude podporovať aj využívanie špeciálne vycvičených psov v prístavoch a na letiskách.

Celkový rozpočet programu dosahuje viac ako 104 miliónov eur. Najmenej 75 % týchto prostriedkov sa podľa správy preinvestuje práve na drahé technické vybavenie. Jeden röntgenový prístroj na skenovanie kontajnerov stojí približne 1,5 milióna eur. Miera spolufinancovania zo strany Komisie je 80 %, v prípade krajín vystavených vyššiemu tlaku pašerákov pôjde o 90 %.

Podľa správy agentúry FRONTEX za rok 2013 medzi ne patria najmä tie, čo majú pozemné alebo morské hranice s Ruskom, Bieloruskom a Ukrajinou, ktorá sa týka aj Slovenska. Ako uviedol litovský socialistický poslanec Zigmantas Balčytis v niektorých regiónoch Litvy pašované cigarety predstavujú až 40-percentný podiel na trhu.

„Je dôležité chrániť tieto členské štáty, ktoré nemajú dostatok zdrojov, pretože nakoniec všetky členské krajiny EÚ budú ťažiť z tohto opatrenia," zdôraznila Macoveiová.

Prijatie správy uvítali aj eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier a eurokomisár pre dane, audit a colnú úniu Algirdas Šemeta. „Herkules III je o lepšom riešení nelegálnej činnosti proti rozpočtu EÚ a posilnení kapacity členských štátov v boji proti podvodom a korupcii,“ reagoval Šemeta.

(EurActiv/TASR)