EÚ a MMF sú na ceste do Dublinu

Brian Cowen

„Toto možno považovať za zintenzívnenie príprav na potenciálny program, pre prípad, že oň požiada írska vláda a bude označený za nevyhnutný členskými štátmi eurozóny,“ uviedol včera komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Írsky premiér Brian Cowen opäť zdôraznil, že misia preskúma možnosti, akú pomoc by Írsko mohlo potrebovať, no odmietol, že vláda hovorí o záchrane. S prípadnou pomocou EÚ a MMF včera súhlasili aj ministri financií EÚ, no zároveň zdôraznili, že Írsko zatiaľ formálne o pomoc nepožiadalo.

Krajina na podporu bankového sektora doteraz použila 60 miliárd eur, čo sa významne podpísalo pod rastúci deficit verejných financií. Rehn vysvetlil, že tím EÚ-MMF sa zameria na bankový sektor a tiež preskúma plán na 15-miliardové rozpočtové škrty, ktorý by mali zverejniť budúci týždeň.

Zároveň poukázal na to, že je príliš skoro na špekulácie o podmienkach prípadnej pomoci, pretože EÚ zatiaľ vedie len technické rozhovory s írskymi orgánmi. Írsky minister financií Brian Lenihan odmietol úvahy, že krajina bude musieť zvýšiť svoju extrémne nízku mieru korporátnej dane, ktorá je na úrovni 12,5 % výmenou za pomoc z EÚ. Krajiny s vyššou daňou ako Británia či Nemecko túto hodnotu dlhodobo kritizujú ako nespravodlivú konkurenčnú výhodu. „Samozrejme, naša korporátna daň je v bezpečí,“ vyhlásil Lenihan.

Slabina v bankách

Belgický minister financií Didier Reynders, ktorý včerajšiemu stretnutiu ministrov predsedal zopakoval, že prameňom írskych problémov je nedostatok likvidity v bankovom sektore a nejde o problém suverénneho dlhu.

Lenihan trval na tom, že misia EÚ-MMF sa zameria na to, koľko pomoci bankový sektor potrebuje. „To, čo bude nevyhnutné možno nebude v podstate transfer peňazí, ale demonštrovanie, koľko peňazí bude treba mať v zálohe v prípade, že sa rozvinú ďalšie problémy.

Podľa komisára Rehna írsky bankový sektor čaká reštrukturalizácia a reorganizácia. Európska komisia pravdepodobne aj v írskom prípade požiada, aby obmedzilo aktivity svojich bánk.

Ak sa naplní najhorší scenár, podľa írskeho ministerstva financií a centrálnej banky by záchrana sektora stála okolo 50 miliárd eur. Podľa špekulácií však krajina potrebuje 45 až 90 miliárd eur, v závislosti od toho, či ich použije len na banky alebo aj na pokrytie svojho verejného dlhu.

Britská pôžička

Hovorí sa aj o rokovaniach medzi Veľkou Britániou a Írskom o možnosti bilaterálnej pôžičky. Belgický minister financií Reynders to okomentoval slovami, že krajinám nič nebráni v hľadaní obojstrannej dohody.

Finančné sektory oboch krajín sú totiž výrazne prepojené. Úvery britských bánk írskym domácnostiam majú v súčasnosti výšku 82,5 miliardy libier.

„Írsko je náš nabližší sused a je v britskom národnom záujme, aby bola írska ekonomika úspešná a my sme mali stabilný bankový systém,“ vyhlásil britský minister financií George Osborne.

Eurointelligence, stránka analyzujúca a komentujúca situáciu v eurozóne tvrdí, že je už isté, že Írsko požiada o pomoc. „Toto je teraz len o politickej prezentácii, už viac nejde o podstatu. Írsko je na mizine. Nemá inú voľbu.“