EÚ a Švajčiarsko ukončili bankové tajomstvo

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Dnešná dohoda „je to ďalšia rana pre daňových podvodníkov a ďalší krok smerom k spravodlivejšiemu zdaneniu v Európe,“ reagoval eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici.

Francúzsky komisár podpísal dlho očakávanú dohodu spolu s lotyšským ministerom financií Janisom Reirsom, ktorého krajina predsedá Rade EÚ. Za Švajčiarsko dohodu podpísal štátny tajomník pre medzinárodné finančné záležitosti Jacques de Watteville.

„EÚ presadzuje politiku automatickej výmeny informácií v nádeji, že medzinárodní partneri budú túto snahu nasledovať,“ povedal Moscovici. „Táto dohoda je dôkazom toho, čo môže dosiahnuť  ctižiadostivosť a odhodlanie EÚ,“ dodal.

Dohoda zaistí vzájomnú výmenu informácií medzi EÚ a Švajčiarskom o bankových účtoch občanov EÚ vrátane európskych korporácií. Štátny tajomník De Watteville vyhlásil, že dohoda pomôže „urovnať vzťahy s EÚ.“

Švajčiarske banky čelia po uniknutí tajných dokumentov silnému tlaku zo strany verejnosti, EÚ ale aj USA. Švajčiarska pobočka britskej banky HSBC nemala problém podľa dokumentov, ktoré v roku 2010 odhalil IT-čkár Hervé Falciani „pomáhať“ svojim klientom vyhýbať sa plateniu daní. Medzi jej klientmi sa našli aj viacerí diktátori, ale aj európski milionári, politici a hviezdy šoubiznisu.

Dohoda, ktorá vo Švajčiarsku ukončí bankové tajomstvo má podľa Komisie „zlepšiť schopnosti členských štátov vystopovať a riešiť daňové podvody.“ Zároveň by mala slúžiť ako „odstrašujúci prostriedok proti ukrývaniu príjmov a majetku v zahraničí s cieľom vyhnúť sa plateniu daní.“

Od roku 2018 si EÚ a Švajčiarsko budú ročne vymieňať údaje o každom majiteľovi účtu. Poskytnuté budú mená, adresa, daňové identifikačné číslo, dátum narodenia a číslo účtu.

Dohodu však musia ratifikovať vo švajčiarskom parlamente a svoj názor pravdepodobne vyjadria aj samotní Švajčiari prostredníctvom referenda.

Európska exekutíva vyjednáva podobné dohody aj s Andorrou, Lichtenštajnskom, Monakom a San Marinom. Podpísané budú pravdepodobne do konca roka.

Komisia navyše členským štátom 17. júna predloží návrh o „Spoločnej konsolidovanej korporátnej dani,“ ktorá má zjednotiť pravidlá pre výpočet zdaniteľných ziskov. Viaceré krajiny, na čele s Veľkou Britániou už vyjadrili svoje obavy a nesúhlas.