EÚ Grécku: Budete šetriť, pomôžeme

Zdroj: Flickr

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn po celodennom rokovaní s gréckymi predstaviteľmi vyhlásil, že krajina dokáže trhy presvedčiť o svojej schopnosti zredukovať deficit len ak uvidia nové precízne úsporné opatrenia. Papandreouov úrad zvolal na zajtra rokovanie vlády, aby rozhodli o ekonomike.

Grécky premiér sa minulý týždeň stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorej krajina by niesla najväčšiu záťaž v prípade finančnej pomoci, a po komisárových vyhláseniach sa začalo intenzívne špekulovať o „záchrannom balíku“. Merkelová však čelí nevôli verejnosti voči pomoci Grécku. Po stretnutí so španielskym ministrom Josém Luisom Zapaterom vyhlásila, že verí, že Gréci sú schopní naplniť svoje ciele pre rozpočtovú konsolidáciu. Považuje to za najlepšiu cestu ako zastaviť alebo minimalizovať špekulácie s eurom.

"Eurozóna je pripravená na prijatie rozhodnej a koordinovanej akcie, ktorá zaručí jej stabilitu," povedal komisár na tlačovej konferencii po skončení rozhovorov s gréckymi predstaviteľmi bez toho, aby priamo uviedol spôsob pomoci. Dodal iba, že "(eurozóna) má svoje nástroje na udržanie finančnej stability.

Náklady gréckych pôžičiek v očakávaní ďalších opatrení klesli na najnižšiu hodnotu od polovice februára. Socialistická vláda sa zaviazala, že tento rok zníži deficit o 4 % HDP na 8,7 % prostredníctvom zmrazenia platov verejného sektora, vyššou spotrebou daňou na pohonné látky a pod.

Papandreou, ktorý si udržuje vysoký rating verejnej podpory aj napriek minulotýždňovému 24-hodinového generálnemu štrajku proti úsporám, prisľúbil ďalšie opatrenia v prípade, že sa plán redukcie deficitu nebude dariť napĺňať. Zvažovanými opatreniami je zvýšenie DPH, dane z luxusného tovaru, ďalšie navŕšenie spotrebnej dane z pohonných hmôt a škrty v  štátnych výdavkoch.

V pozadí tohto všetkého vlády eurozóny pripravujú možný mechanizmus podpory Grécka, v prípade ďalších otrasov na trhoch. „Pokiaľ sa Gréci budú držať striktných parametrov a aj napriek tomu budú trhy špekulovať proti nemu, nenecháme ho napospas,“ uviedol šéf Euroskupiny, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. „V rukáve máme skryté nástroje, ak bude treba, ukážeme ich,“ uzavrel.

(EurActiv/Reuters)