EÚ stále uvažuje o Tobinovej dani

„Ak táto kríza so sebou prináša nejaké výhody, potom to je väčšia vôľa využívať dane na narovnanie príjmov, ide najmä o Tobinovu daň, a k tomu väčšiu snahu brániť daňovým únikom,“ uviedol Geoff Lloyd z OECD počas včerajšieho (2. decembera) híringu v Európskom parlamente.

Myšlienka zaviesť daň z finančných transakcií je stále predmetom diskusií a to aj napriek tomu, že lídri skupiny G20 ju v septembri „zmietli zo stola“. Vtedy sa na jej stranu neúspešne postavil britský premiér Gordon Brown. Európska komisia v súčasnosti skúma jej výhody.

Daň obklopuje priveľa nejasností. V diskusiách najčastejšie padajú otázky, či by jej zavedenie mohlo EÚ ublížiť, pokiaľ by ju zaviedla len ona v svojich členských krajinách, na čo by sa získané prostriedky používali a podobne.

Lloyd europoslancom odporučil, aby toto opatrenie brali ako uskutočniteľnú možnosť. Proti názoru OECD sa však postavil Xavier Rolet, šéf Londýnskej burzy. „Veľká Británia už Tobinovu daň má, len ju voláme kolková daň,“ pričom poslancov upozornil, že takéto zaťaženie by mohlo spôsobiť, že bude stáť viac, ako získa.

Počas híringu zástupcovia Komisie upozornili, že by cieľom takejto dane by boli špekulatívne transakcie a najmä deriváty, ktoré označili za jednu z príčin súčasnej krízy.

„Zavedenie dane na medzinárodné transakcie považujem za veľmi zmysluplnú myšlienku,“ vyhlásil ešte v septembri komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquin Almunia.