EÚ zacieli na bankové tajomstvo tretích krajín

Kľúčovú rolu v boji proti daňovým únikom má zohrávať smernica o zdaňovaní úspor. Tú však odmietajú implementovať Luxembursko a Rakúsko, ktoré tiež blokovali rokovania s krajinami mimo EÚ o výmene informácií o bankových účtoch a prelomení bankového tajomstva.

Smernica však bola počas včerajšieho rokovania ministrov financií opäť zablokovaná. Napriek tomu Európska komisia dostala mandát, aby v tejto oblasti dosiahla pokrok vo vzťahoch s tretími krajinami – Švajčiarskom, San Marinom, Andorrou, Lichtenštajnskom a Monakom. V prípade úspechu by si štáty mohli nárokovať na dane od svojich občanov, ktorí majú peniaze uložené na účtoch v spomínaných jurisdikciách.

S poskytnutím mandátu na zisťovanie bankových tajomstiev v piatich nečlenských štátoch EÚ, súhlasili aj Rakúsko a Luxembursko, ktoré však zatiaľ nechcú dovoliť iným štátom únie "nazerať" na úspory v ich vlastných bankách.

Luxemburský minister financií Luc Frieden naznačil, že Luxemburg si chce najskôr počkať ako budú prebiehať rokovania s tretími krajinami a nakoľko úspešný bude vďaka výmene bankových informácií boj proti daňovým únikom.

Obe krajiny sa pritom netaja obavami, že by prišli o svoj imidž dobrých bankových destinácií, ak sa naplno zapoja do systému výmeny bankových informácií (o klientoch bánk a ich úsporách), čo podľa nich obmedzí úroveň bankového tajomstva.

Tvrdší postoj pritom zastáva Rakúsko, kde otázka hýbe politickou scénou na národnej úrovni vzhľadom na októbrové voľby. Rakúska ministerka financií Maria Fekterová vyhlásila, že krajina sa bude držať bankového tajomstva a že oň bude „bojovať ako levica“.

Kancelár Werner Faymann však cez víkend vyhlásil, že ak nepodporí smernicu, zakročí. „Ak k tejto dohode o automatickej výmene informácií nedôjde na stretnutí ministrov financií 14. mája, dosiahne sa o týždeň na  summite lídrov, kde budem aj ja,“ povedal pre rakúske bulvárne periodikum Kronen Zeitung 11. mája.

Sociálno-demokratický kancelár svoju stredopravú kolegyňu Fekterovú kritizoval tiež s tým, že Rakúsko podľa neho premárnilo príležitosť vyriešiť túto otázku už pred nejakým časom.

Slovenský minister financií Peter Kažimír uviedol, Slovensko sa pridalo k iniciatíve krajín, takzvanej skupiny G5 (Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko), zameranej na automatickú výmenu daňových informácií.

"Patríme medzi tie krajiny, ktoré chcú presadiť nový poriadok v oblasti boja s daňovými únikmi," priblížil pre TASR. Skupina sa rozrástla už na dvanásť členov. Podľa ministra ide o kľúčovú agendu s ohľadom na väčší výber daní, lepšie príjmy a menej bolestivú cestu znižovania deficitu.

"Hovoríme o vytváraní čiernych listín krajín, ktoré odmietnu spolupracovať. Z tohto hľadiska som krátko pred summitom EÚ optimistom. Tento mesiac sa môžeme dočkať celosvetového prelomu v boji s daňovými únikmi," konštatoval Kažimír.

(EurActiv/TASR)