EÚ zvažuje pokuty pre ratingové agentúry

Zdroj: Wikipedia

Didier Reynders, belgický minister financií uviedol, že s rezortnými kolegami z ostatných členských štátov budú zajtra (1. októbra) diskutovať o agentúrach, ktoré znižovali rating krajín v kľúčových momentoch krízy v eurozóne, čo značne nahnevalo viacerých politikov.

Jednou z možností je využiť nové orgány na dohľad nad trhmi a udeliť im právo pokutovať rantigové agentúry. „Musí byť možné penalizovať. Pokiaľ za pár týždňov alebo mesiacov bude možné povedať, že zníženie ratingu bolo zlým signálom. Aká je zodpovednosť ratingovej agentúry? Nemožno povedať, že nejde o žiadnu zodpovednosť, keď je možné dokázať, že šlo o zlú analýzu a nesprávny signál. Pokuty sú kapacitou na uloženie zodpovednosti na ratingové agentúry.“

Vyhlásenia belgického ministra sú dôkazom rastúcej frustrácie voči ratingovým agentúram, no mnoho otázok ostáva nezodpovedaných. Napríklad ako by schéma pokút fungovala a či by ju vôbec podporili európske krajiny a Parlament. Okrem toho nie je jasné, kto by rozhodol, že hodnotenie ratingovej agentúry bolo nesprávne.

Sharon Bowlesová, predsedníčka výboru EP pre hospodárske záležitosti skritizovala túto myšlienku. „Nemôžete penalizovať ratingové agentúry za zlý odhad,“ povedala pre Reuters.

Ministri financií sú však veľmi citliví na nebezpečenstvo spojené so znižovaním ratingu. Príkladom je krok agentúry Standard & Poor’s voči Írsku za zvyšujúce sa náklady na podporu banky Anglo Irish Bank.

Zástupcovia troch veľkých agentúr Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch zajtra predstúpia pred ministrov financií a budú brániť svoje ratingové hodnotenia. Na stretnutí bude prítomný nemecký minister Wolfgang Schäuble a francúzska ministerka Christine Lagardová, ktorí veľmi kritizovali agentúry za ich kroky počas gréckej krízy.

Ratingové agentúry sú v nemilosti aj šéfa Komisie Josého Manuela Barrosa. Exekutíva pripravuje legislatívy návrh, ktorý by sa mal zamerať na ich činnosť.

Rada pre finančnú stabilitu budúci mesiac predloží ministrom financií skupiny G20 odporúčania ako znížiť závislosť od hodnotenia ratingových agentúr a jeho vplyvu na dôveru investorov.

Sony Kapoor, finančný expert londýnskeho think-tanku Re-Define tvrdí, že európsky prístup voči ratingovým agentúram je v súlade s krokmi Washingtonu. „Americké právo umožňuje odoberanie registrácie alebo súkromné právne konanie voči ratingovým agentúram. Pokuty, ktoré na ne majú preniesť zodpovednosť, nie sú ničím výnimočným.“

Banková daň tiež na programe

Belgický minister však neočakáva, že by medzi ministrami došlo k zhode o jednotnom prístupe voči zdaňovaniu bánk. Miesto toho bude potrebné vytvoriť viacero spôsobov.

Lídri skupiny krajín G20 sa jednotného prístupu vzdali. EÚ však aj tak chce byť lídrom s vlastným modelom, no stále sa nedohodlo ako uvaľovať daň a na čo prostriedky následne minúť. Rakúsky minister financií Josef Proell chce opäť presadzovať daň z finančných transakcií, no jeho šance sú veľmi slabé. 

(EurActiv/Reuters)